Z Biurem Rzecznika Praw Pacjenta kontaktują pacjenci z pytaniami czy sami mogą wybrać szpital, w którym chcieliby podjąć leczenie, i jakie dokumenty powinni ze sobą zabrać w dniu zgłoszenia na oddział szpitalny. Rzecznik Praw Pacjenta opracował wskazówki pomocne w przygotowaniu się do hospitalizacji.
Rzecznik wyjaśnia jak wybrać szpital, kiedy i w jaki sposób należy zarejestrować skierowanie oraz o czym powinien pamiętać pacjent zanim zgłosi się na izbę przyjęć.
Jak przygotować się do hospitalizacji?
1. Wybierz szpital.
- Możesz wybrać szpital spośród wszystkich placówek, które zawarły umowę o udzielenie świadczeń opieki zdrowotnej z Narodowym Funduszem Zdrowia, na terenie całego kraju.
2. Zarejestruj skierowanie.
- Zgłoś się do wybranego szpitala, gdzie wpiszą Cię na listę oczekujących. Przyjmując Twoje zgłoszenie placówka poinformuje cię pisemnie o zakwalifikowaniu do kategorii medycznej, ustalonej zgodnie z kryteriami medycznymi, terminie udzielenia Ci świadczenia oraz uzasadni przyczyny wyboru tego terminu.
3. Dostarcz oryginał skierowania.
- W ciągu czternastu dni roboczych od dnia dokonania rejestracji, koniecznie dostarcz do szpitala oryginał skierowania.
4. Zanim zgłosisz się na izbę przyjęć.
- Jeśli to konieczne wystąp do swojej przychodni, gdzie leczysz się u lekarza specjalisty po kopię swojej dokumentacji medycznej, która związana jest z przyczyną hospitalizacji.
- Zapoznaj się z regulaminem organizacyjnym szpitala i innymi informacjami udostępnionymi przez placówkę, aby dowiedzieć się o zasadach przebywania na oddziale, godzinach posiłków, rozkładzie dnia na oddziale itp.
- Zapoznaj się z prawami, jakie przysługują Ci jako pacjentowi. informację o prawach pacjenta znajdziesz w szpitalu, w miejscu ogólnodostępnym oraz na stronie internetowej Rzecznika Praw Pacjenta: bpp.gov.pl. Informacje uzyskasz też za pośrednictwem infolinii: 800-190-590.
- Przygotuj ubrania, przybory toaletowe, ręcznik i inne potrzebne Ci podczas pobytu w szpitalu przedmioty.
- Sprawdź zalecenia lekarza np. czy w dniu przyjęcia należy zgłosić się po zjedzeniu lekkiego śniadania, czy na czczo, czy przyjąć poranne leki itp.
5. Pamiętaj o dowodzie osobistym
- W dniu zgłoszenia się na izbę przyjęć, pamiętaj o zabraniu ze sobą dowodu osobistego.