Jak zrobić test na koronawirusa? Osoby na kwarantannie na miejsce pobrań nie mogą jechać rowerem, motocyklem, komunikacją miejską ani iść pieszo. Po drodze do mobilnego punktu pobrań nie wolno nigdzie wysiadać z samochodu ani załatwiać żadnych spraw.
Ministerstwo Zdrowia wyjaśnia, jak zrobić test na koronawirusa. Osoby na kwarantannie obowiązują szczególne środki bezpieczeństwa. Podejrzewający u siebie zakażenie koronawirusem powinni zachować szczególną ostrożność. Jeśli nie ma możliwości bezpiecznego dotarcia na do punktu pobrań, można skontaktować się z sanepidem. W uzasadnionych przypadkach ma on możliwość zorganizować pobranie wymazu w miejscu odbywania kwarantanny.
Ministerstwo Zdrowia zaktualizowało wykaz laboratoriów diagnostycznych wykonujących badania wykrywające zakażenie SARS-CoV-2. Na liście jest aktualnie 269 laboratoriów, najwięcej w woj. mazowieckim – 42, a najmniej w województwach lubuskim i opolskim – po pięć.
Jak zrobić test na koronawirusa?
W 10 lub 11 dniu kwarantanny można zrobić test pod warunkiem posiadania własnego samochodu. Należy pojechać nim na miejsce pobrań bez kontaktu z innymi osobami.
W 8. dniu kwarantanny osoby otrzymują SMS-a lub powiadomienie w aplikacji TakeTask. Informują one, że można opuścić miejsce kwarantanny celem wykonania testu. Policja, która kontroluje obecność w domu podczas kwarantanny, będzie wiedziała o tym fakcie.
Na badanie:
- zabierz dokument ze zdjęciem i swoim nr PESEL;
- udaj się własnym autem bezpośrednio do najbliższego mobilnego punktu pobrań, bez załatwiania czegokolwiek po drodze;
- podczas wyjścia przestrzegaj zasad higieny i społecznego dystansu, idąc do auta, załóż maseczkę, kichaj we własny zgięty łokieć, zachowaj odległość 2 m od innych osób.
Na miejscu nie wysiadaj z auta. Wymaz z nosogardzieli zostanie pobrany przez otwarte okno samochodu.
Po wykonaniu badania wynik zobaczysz na swoim Internetowym Koncie Pacjenta, będziesz o nim również poinformowany przez laboratorium.
Co oznacza wynik testu?
Jeśli są już wyniki Twojego testu na obecność koronawirusa, to po zalogowaniu się na Internetowym Koncie Pacjenta zobaczysz jeden z czterech komunikatów:
- negatywny – wynik ujemny testu (nie wykryto SARS-CoV-2). To oznacza, że nie masz koronawirusa, zachowaj jednak dotychczasowe środki ostrożności i higieny.
W przypadku negatywnego wyniku stacja sanitarno-epidemiologiczna powinna zwolnić Cię z kwarantanny.
- niediagnostyczny – to oznacza, że próbka jest niezdatna do badania, należy pobrać kolejną próbkę od pacjenta i jak najszybciej przekazać do badania.
- nierozstrzygający – to znaczy, że wynik jest na granicy analitycznej czułości testu, wymaga zbadania kolejnej próbki pobranej od pacjenta po 24–48h.
- pozytywny – wynik dodatni testu (wykryto SARS-CoV-2). Potwierdzono obecność koronawirusa, Ty i osoby, które miały z Tobą bliski kontakt, powinny zastosować się do zasad kwarantanny.
W przypadku dodatniego wyniku, skontaktuj się ze stacją sanitarno-epidemiologiczną i postępuj zgodnie z otrzymanymi zaleceniami albo zgłoś się do lekarza w szpitalu jednoimiennym lub na oddziale zakaźnym.
Jeśli Twój wynik jest niediagnostyczny lub nierozstrzygający, zostaniesz zaproszony na kolejny pobór próbki w punkcie mobilnym.
Jak zrobić test na koronawirusa:
Pełna lista laboratoriów z rozbiciem na poszczególne województwa