Ustalono maksymalne poziomy witamin B1, B2, B12, kwasu pantotenowego, jodu, kofeiny i preparatów z morwy białej w suplementach diety – poinformował Główny Inspektorat Sanitarny. Uchwały określają maksymalne poziomy składników dla dorosłych.
Zespół ds. suplementów diety podjął siedem uchwał o maksymalnych ilościach witamin, składników mineralnych i innych substancji wykazujących efekt odżywczy lub inny efekt fizjologiczny w suplementach diety.
Jeśli chodzi o kwas pantotenowy poziom ustalono na 10 mg pantetyny/dzień lub 200 mg/dzień w przypadku pozostałych form chemicznych (tj. D-pantotenianu wapnia, D-pantotenianu sodu i deksapantenolu).
Maksymalny poziomy to:
- tiaminy (witaminy B1) – 100 mg tiaminy/dzień;
- ryboflawiny (witaminy B2) – 40 mg ryboflawiny/dzień;
- kobalaminy (witaminy B12) – 100 µg/dzień;
- jodu – 150 µg/dzień i 200 µg/dzień w suplementach diety dla kobiet w ciąży i w okresie laktacji.
Porcja kofeiny spożywana jednorazowo nie może przekroczyć 200 mg. Maksymalna ilość na dobę nie może przekroczyć 400 mg w porcjach podzielonych, pod warunkiem że produkt nie zawiera innych składników o synergistycznym (współdziałający z innymi podobnymi i wzmacniającym) działaniu.
Maksymalna dobowa ilość kofeiny odnosi się też do spożycia kofeiny ze wszystkich źródeł. Ponadto w oznakowaniu suplementów diety zawierających kofeinę lub preparaty roślinne będące źródłem kofeiny należy podać informację o całkowitej zawartości kofeiny w przeliczeniu na zalecaną do spożycia dzienną porcję produktu. Rekomendowane jest umieszczanie ostrzeżenia: „Zawiera kofeinę; nie zaleca się stosowania u dzieci i kobiet w ciąży; nie spożywać z innymi produktami będącymi źródłem kofeiny lub innych składników o podobnym działaniu”.
Jeśli chodzi o preparaty z morwy białej (Morus alba L.) maksymalna zawartość 1-dezoksynojirymycyny (DNJ) zalecanej do spożycia dziennej porcji produktu nie może przekraczać 10 mg. Podmiot wprowadzający do obrotu dany środek spożywczy powinien dysponować informacjami o zawartości DNJ w przeliczeniu na zalecaną do spożycia dzienna porcję. Ponadto w oznakowaniu suplementów diety zawierających preparaty z morwy białej rekomendowane jest umieszczenie ostrzeżenia: „u osób stosujących terapię insulinową lub doustne leki hipoglikemizujące stosować po konsultacji z lekarzem”.
Zgodnie ustawą o Państwowej Inspekcji Sanitarnej, Zespół ds. Suplementów Diety działa jako organ opiniodawczo-doradczy Głównego Inspektora Sanitarnego. Jego rolą jest m.in. przygotowanie listy składników roślinnych z uwzględnieniem ich maksymalnych dawek w suplementach diety i określanie maksymalnych dawek witamin i składników mineralnych w zalecanej dziennej porcji w suplementach diety, powyżej których wykazują one działanie lecznicze. Zespół odpowiada również za monitorowanie interakcji i działań niepożądanych suplementów diety.
Red. (źródło: PAP)