Lista leków refundowanych 75+ znalazła się w długo oczekiwanym przez pacjentów projekcie listy refundacyjnej. Niestety, mimo rekomendacji ekspertów oraz oczekiwań strony społecznej w wykazie nie ma żadnych zmian związanych z refundacją szczepień przeciw grypie – alarmuje Ogólnopolski Program Zwalczania Grypy Fundacji Nadzieja dla Zdrowia.
Zarówno ogólny wykaz, jak i lista leków refundowanych 75+ nie uwzględniają szczepionki przeciw grypie. Rozumiejąc złożoność procesów refundacyjnych niepokojący jest jednak fakt braku decyzji wobec osób w wieku 75+, gdzie decyzja leży tylko i wyłącznie po stronie Ministerstwa Zdrowia – czytamy na opzg.pl.
W odpowiedzi na publikację projektu listy, Ogólnopolski Program Zwalczania Grypy złożył uwagi do ministerstwa. Odniósł się do faktu, iż to właśnie seniorzy są grupą, która jest szczególnie narażona na poważne powikłania pogrypowe. Sezon grypowy, który nałoży się z trwającą pandemią COVID-19, może spowodować chaos w polskiej służbie zdrowia i odnieść piętno szczególnie na grupach podwyższonego ryzyka. Swoje uwagi podkreślające i popierające postulaty OPZG wnieśli do resortu również m.in. Polskie Towarzystwo Wakcynologii, Naczelna Izba Lekarska, Porozumienie Zielonogórskie, Naczelna Izba Pielęgniarek i Położnych oraz organizacje pacjenckie takie jak Polskie Stowarzyszenie Diabetyków i Fundacja Wygrajmy Zdrowie.
Resort odpowiada, że w MZ są procedowane trzy wnioski odnośnie rozszerzania grup refundacyjnych:
- dla dzieci,
- kobiet w ciąży,
- osób 18-64 lat.
Ministerstwo Zdrowia zapowiadało rozszerzanie refundacji szczepionki przeciw grypie o osoby starsze. Minister zdrowia Łukasz Szumowski zapowiedział, iż planuje darmowe szczepienia dla personelu medycznego. Pytany, czy poza lekami będą refundowane szczepienia dla większej grupy obywateli, poinformował, że „dla osób starszych i narażonych rozszerzamy grupę refundacyjną”.
Fakt ten podkreślał już wcześniej wiceminister Waldemar Kraska.
– Myślę, że opracujemy taką strategię, żeby masowo szczepić osoby z grupy ryzyka, czyli powyżej 65. roku życia oraz personel medyczny – zapewniał.
Deklaracje te nie mają jednak odzwierciedlenia w projekcie nowego wykazu – zaznacza OPZG.
– Warto zauważyć fakt, iż seniorzy szczepią się coraz chętniej. Jak wynika z danych NFZ, podsumowujących sezon grypowy 2019/20, w tym roku zaszczepiło się 23% więcej seniorów 65+, aniżeli w roku poprzednim. To blisko 56 tys. więcej niż w ubiegłorocznym sezonie. Wśród zaszczepionych osób, aż 48% to seniorzy powyżej 75 roku życia – mówi profesor Adam Antczak, Przewodniczący Rady Naukowej Ogólnopolskiego Programu Zwalczania Grypy.
Jak informuje Ogólnopolski Program Zwalczania Grypy, docenia on działania Ministerstwa wobec utrzymania 50% refundacji dla osób 65+.
„Biorąc jednak pod uwagę aktualną sytuację epidemiczną, deklaracje kierownictwa resortu oraz stanowiska ekspertów, liczymy na szybkie rozszerzenie finansowania o szczepienia przeciw grypie, wśród pozostałych grup ryzyka oraz personelu medycznego. Warto zauważyć, że im więcej osób zaszczepi się przeciw grypie, tym łatwiej będzie różnicować tę chorobę od COVID–19. Szczepionki przeciw grypie pojawią się na rynku prawdopodobnie na początku września” – czytamy w uwagach przesłanych do Ministerstwa Zdrowia.
Red. (źródło: opzg.pl)