Badacze z meksykańskiego Medycznego i Chirurgicznego Centrum Chorób Siatkówki próbują wykorzystać smartfony do diagnozowania schorzeń oczu.
Istnieje wiele rodzajów chorób oka, które można rozpoznać przez analizowanie jego obrazu. Należy do nich m.in. związany z cukrzycą tzw. obrzęk plamki żółtej (macular odema).
Naukowcy z Meksyku stworzyli aplikację skierowaną do lekarzy ogólnych, którzy mogą za jej pomocą wykonać fotografię oka pacjenta i skierować go do lekarza specjalisty. Aplikacja używa wbudowanej w smartfon kamery aby wykryć m.in. powiększenie grubości siatkówki.
– Chodzi nam o prewencję i wczesne wykrywanie chorób. Nie mamy ambicji zastąpienia wizyty u specjalisty, chcemy jedynie ostrzec pacjenta tak wcześnie, jak to możliwe – wyjaśnia jeden z twórców aplikacji, dr Juan Carlos Altamirano Vallejo.
Autorom rozwiązania zależało również na wsparciu systemu opieki zdrowotnej w Meksyku, który jest niewydolny, a oczekiwanie na diagnozę może trwać bardzo długo. Dodatkowo, według specjalistów z Centrum Chorób Siatkówki, metodę można zastosować tam, gdzie nie ma laboratorium – np. w obszarach wiejskich. Wystarczy lekarz rodzinny z odpowiednią aplikacją.
Aplikacji do badania wzroku mogą używać lekarze, którzy nie mają doświadczenia w okulistyce. Smartfon wskaże bowiem tylko nieprawidłowości i odchylenia od normy w oku pacjenta.
Co ciekawe, meksykańskie Centrum jest niewielką jednostką badawczą – zatrudnia około dziesięciu naukowców. Urządzenia umożliwiające przerzucenie jak największej ilości wstępnej diagnostyki na mniej wykwalifikowany personel medyczny, jest przyszłością nie tylko dla systemów opieki zdrowotnej w krajach takich jak Meksyk, ale i w Europie.
Red. (źródło: SpidersWeb)