Lista leków refundowanych od 1 września br. zawiera szczepionki przeciw grypie. Na najnowszej liście refundacyjnej znalazły się donosowa szczepionka dla dzieci od 3 do 5 lat i iniekcyjna dla dorosłych do 65 lat, chorujących na przewlekłe schorzenia.
Lista leków refundowanych ma nowe szczepionki dla pacjentów, by przeciwdziałać grypie – informuje resort zdrowia. Donosowa dla dzieci w wieku od 3 do 5 lat będzie w połowie refundowana. Dodatkowo jest szczepionka dla dorosłych do 65. roku życia z chorobami współistniejącymi, np. z metabolicznymi, kardiologicznymi, oddechowymi, po transplantacjach, a także dla kobiet w ciąży.
Jednocześnie szczepionka, która była do tej pory stosowana z odpłatnością 50 proc. dla osób powyżej 65 lat, ma być bezpłatna dla osób powyżej 75 lat. Na wrześniowej liście znalazły się po raz pierwszy darmowe leki dla kobiet w ciąży.
Ponadto w liście aptecznej pojawił się lek dla pacjentów ze schizofrenią – Latuda. Znajdują się na niej również insuliny, hormony tarczycy, heparyny drobnocząsteczkowe, progesteron.
– Przez wiele lat nie było dla tych pacjentów żadnych nowych leków na liście. Obecnie pojawił się nowy lek, który ma bardzo dobry profil bezpieczeństwa. Może być stosowany przez pacjentów cierpiących na tę chorobę i jednocześnie mających np. choroby kardiologiczne, cukrzycę. Na to oczekiwali pacjenci i specjaliści – wyjaśnia wiceminister zdrowia Maciej Miłkowski.
Jeśli chodzi o choroby rzadkie, na liście pojawiał się lek o nazwie Qarziba dla młodych pacjentów z neuroblastomą. Dodatkową możliwość refundacji leków otrzymają pacjenci onkologiczni.
– Jest nowe wskazanie leku na chłoniaki (Adcetris), leki dla pacjentów z białaczką szpikową i ostra białaczką limfoblastyczną (Ponatinib) czy z małopłytkowością dla dzieci (Nplate). Pacjenci, którzy korzystają z programu lekowego w zakresie przetaczania immunoglobulinami, otrzymają kolejne opcje w podaniu podskórnym (Hizentra). Jeśli chodzi o leczenie raka płuca, to będzie można korzystać z nowego leku Alunbrig i poszerzono wskazania dla Opdivo. W terapii celowanej czerniaka umożliwiono leczenie najnowszym połączeniem lekami Mektovi i Braftovi. Opdivo i Yervoy można stosować w terapii skojarzonej – wymienia wiceminister zdrowia.
Zaznacza, że uzupełniono terapię lekową dotyczącą raka piersi.
– Wszedł kolejny lek Verzenios i poszerzenie wskazań dla Kisqali. Tym samym zakończyliśmy po roku od rozpoczęcia refundacji cały program dla tej grupy pacjentek – informuje Maciej Miłkowski.
W chorobach autoimmunologicznych dodano kilka opcji terapeutycznych. We wrzodziejącej chorobie jelita grubego oraz w łuszczycowym zapaleniu stawów dopuszczono terapię doustną lekiem Xeljanz. W łuszczycy ciężkiej dodano dwa nowe leki z grupy inhibitorów IL-23 – Skyrizi i Tremfya.
– Pojawiło się kilkanaście nowych leków refundowanych oraz wiele nowych wskazań poszerzających grupy pacjentów włączonych do leczenia – podsumowuje wiceminister zdrowia.
Red. (źródło: PAP)