Nowy wirus RmYN02 to bliski krewny koronawirusa SARS-CoV-2, który wywołał światową pandemię. Badacze znaleźli go w jednej z 227 próbek pobranych od nietoperzy w chińskiej prowincji Junnan.
Nowy wirus RmYN0 zawiera insercję, czyli mutację aminokwasów wirusowego białka S. Są one podobne do tych, które zaobserwowano u koronawirusa SARS-CoV-2. Mutacje takie mogą zwiększać możliwość wywołania choroby. Do tej pory postrzegano je jako niezwykle nietypowe. Do tego stopnia, że mówiono o możliwości sztucznej manipulacji genami.
Odkrycie sugeruje, że te insercje, wyglądające początkowo na bardzo nietypowe, mogą w rzeczywistości występować naturalnie w betakoronawirusach zwierząt. Dostarcza to silnego dowodu przeciwko teorii, że SARS-CoV-2 wydostał się z laboratorium – powiedział prof. Shi Weifeng z Shandong First Medical University.
Nosicielem wirusa RmYN02 jest gatunek nietoperza o nazwie podkowiec malajski. Potwierdza to, że nietoperze są naturalnym rezerwuarem koronawirusów.
Wirusy SARS-CoV-2 i RmYN02 są do siebie podobne. Są jednak też różnice. RmYN02 nie ma ważnej części genomu SARS-CoV-2, który pomaga mu wiązać się z ludzkimi komórkami. Występują ponadto różnice w aminokwasach. Sugeruje to, że nowy wirus RmYN02 nie jest bezpośrednim przodkiem SARS-CoV-2.
– Istnieje luka ewolucyjna między wirusami. Badanie próbek kolejnych dzikich zwierząt spowoduje, że ujawnią wirusy nawet bardziej spokrewnione z SARS-CoV-2. Może nawet jego bezpośrednich przodków. Dużo nam to powie o tym, jak ten wirus pojawił się u ludzi – ocenia prof. Shi Weifeng.
Nietoperze gromadzą się w dużych grupach. Przemieszczają się na duże odległości i mogą rozprzestrzeniać patogeny. Ponieważ są to ssaki, możliwe jest, że mogą zarażać ludzi, bezpośrednio lub przez inne gatunki żywicieli.
Red. (źródło: nationalpost.com)