Okulary przeciwsłonecznych latem mogą uchronić przed takimi chorobami, jak zapalenie spojówek i rogówki, a także zaćmą i czerniakiem złośliwym. Latem nasze oczy szczególnie narażone są na promieniowanie ultrafioletowe. Może docierać z różnych miejsc, także z boku, dlatego czasami warto zakładać okulary z bocznymi osłonami przed światłem.
Latem najbardziej jesteśmy narażeni na zapalenie spojówek i rogówki, zaćmę i czerniaka złośliwego. Zagrożeniem jest także ślepota śnieżna (w wysokich górach) oraz retinopatia słoneczna (uszkodzenie termiczne siatkówki) i tzw. skrzydlik, czyli zgrubienie spojówki gałkowej w obrębie szpary powiekowej (zmiana w kształcie trójkąta zwróconego wierzchołkiem do rogówki).
Zapalenie spojówek objawia się zaczerwienieniem oczu, bólem, pieczeniem, swędzeniem, światłowstrętem i łzawieniem, ale może się pojawić także wydzielina spojówkowa, ropna, surowicza lub śluzowa. Przed schorzeniem chronią odpowiednio dobrane okulary.
– Wybierajmy przede wszystkim okulary wyposażone w filtr promieniowania ultrafioletowego (UV), bo tylko takie będą nas chroniły przed jego nadmiarem. Należy też zadbać o odpowiedni stopień zabarwienia soczewek. Wystarczającą ochronę zapewniają soczewki zabarwione w 70-75 proc., ale przy silnym nasłonecznieniu powinny mieć nawet 85 do 90 proc. zabarwienia”– mówi dr n. med. Marcin Jezierski, okulista Wojskowego Instytutu Medycyny Lotniczej oraz Centrum Medycznego MML w Warszawie.
Przydatne są okulary z soczewkami fotochromowymi, które automatycznie zmieniają zabarwienie w zależności od natężenia światła (reagują na promienie UV). Z kolei okulary z soczewkami polaryzacyjnymi blokują część fali światła, redukują irytujące refleksy i zapobiegają tym samym mrużeniu oczu. Inną zaletą polaryzacji jest zwiększenie kontrastu widzenia.
Ważna jest odpowiednio dobrana barwa soczewki. Barwa brązowa najlepiej zatrzymuje światło niebieskie i podnosi kontrast koloru trawy w stosunku do nieba, natomiast szara i zielonoszara nie zmienia kolorów otaczających przedmiotów, są one widziane w naturalny sposób lub mogą być jednak nieco przygaszone. Z kolei barwa żółta i pomarańczowa poprawia kontrast widzenia w pochmurny dzień i o zmroku.
Okuliści ostrzegają osoby, które używają soczewek kontaktowych, aby nie pływały w nich w basenie czy morzu, ponieważ może dojść go groźnego zakażenia.
Red. (źródło: PAP)
Czytaj:
https://pharmaexpress.pl/co-trzeci-polak-nigdy-nie-byl-u-okulisty/