W woj. lubuskim jest coraz mniej lekarzy, a do tego rośnie ich wiek. Problem się pogłębia, bo absolwenci kierunków medycznych nie chcą robić specjalizacji i pracować w regionie – informuje prezes Lubuskiego Związku Lekarzy POZ Porozumienie Zielonogórskie, Marek Twardowski.
Z danych Lubuskiego Urzędu Wojewódzkiego w Gorzowie Wielkopolskim wynika, że w marcowym naborze na miejsca rezydenckie na 75 przyznanych regionowi przez resort zdrowia, tylko dwa zostały wykorzystane – jedno w anestezjologii i jedno w medycynie rodzinnej.
Młodzi lekarze wskazują na dramatycznie niskie uposażenia stażystów i rezydentów oraz trudną drogę do wybranej specjalizacji. Lekarze rezydenci zarabiają w trakcie specjalizacji 2275 zł netto. Jeśli to się nie zmieni, duża część z nich będzie wyjeżdżać nadal do krajów Unii Europejskiej – alarmuje Porozumienie Zielonogórskie.
W woj. lubuskim na 10 tys. mieszkańców przypada 19 lekarzy, podczas gdy średnia krajowa wynosi 22. W Unii Europejskiej wskaźnik ten kształtuje się na poziomie 36, a w sąsiednich Niemczech na 10 tys. mieszkańców przypada 41 lekarzy i trwają próby pozyskiwania nowych kadr z całej Europy.
Red.