Ok. 170 dorosłych chorych na mukowiscydozę będzie rocznie leczył przeznaczony dla nich oddział otwarty w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym nr 5 im. św. Barbary w Sosnowcu. Pacjenci mogą w nim liczyć na kompleksową opiekę pulmonologiczną, gastrologiczną oraz rehabilitację.
Mukowiscydoza jest najczęściej występującą chorobą genetyczną u ludzi. Choć jest nieuleczalna, to medycyna odnotowuje systematyczny postęp, dzięki któremu wyraźnie wydłuża się życie chorych. Jeszcze w latach 50. ubiegłego wieku rzadko dożywali wieku szkolnego, obecnie mają szansę przeżyć ok. 50 lat.
W ostatnich latach również możliwości leczenia mukowiscydozy w Polsce znacząco się poprawiły. Krokiem milowym było przeprowadzenie w 2011 r. w Śląskim Centrum Chorób Serca w Zabrzu pierwszego w Polsce przeszczepu płuc u chorego na mukowiscydozę. Wcześniej pacjenci musieli szukać leczenia za granicą.
Jak zwracają uwagę eksperci, za postępem w leczeniu nie nadąża postęp w infrastrukturze polskich szpitali. Wciąż brakuje miejsc w szpitalach dla dorosłych chorych. Są oni leczeni w szpitalach pediatrycznych, na co jest wymagana każdorazowa zgoda Narodowego Funduszu Zdrowia.
W Polsce obecnie choruje ok. 2 tys. osób, z czego 30-40 proc. to dorośli. Nowy oddział w sosnowieckim szpitalu ma pozwolić nie tylko na leczenie chorych w komfortowych warunkach, ale i na rehabilitację przyłóżkową, kompleksową opiekę pulmonologiczną, gastrologiczną, laryngologiczną oraz opiekę w klinicznym oddziale intensywnej terapii. Koszt utworzenia oddziału to 3,8 mln zł.
Mukowiscydoza dotyka wielu układów i narządów. Najczęściej występują objawy ze strony układu oddechowego oraz pokarmowego. Podstawowym przejawem jest produkcja przez organizm bardzo gęstego, lepkiego śluzu, który zatyka płuca i prowadzi do zagrażających życiu infekcji oraz utrudnia lub uniemożliwia pracę trzustki, co powoduje zaburzenia trawienia i trudności we wchłanianiu tłuszczów i białka. Stopniowe wyniszczenie płuc ostatecznie prowadzi do niewydolności oddechowej i jedynym ratunkiem dla chorego jest wówczas przeszczep.
Red. (źródło: PAP)
Jakoś od miesiąca mamy w domu inhalator i jest to model Alergia Stop. Dostaliśmy gwarancję na 24 miesiące, w zestawie są wszystkie akcesoria potrzebne do tego, żeby takie zabiegi przeprowadzać, nie mam zastrzeżeń. Instrukcja obsługi jest po polsku, choć tak naprawdę obsługa jest na tyle mało skomplikowana że nawet bez instrukcji bym sobie poradził.