Organizacje pracodawców RP, BCC i Konfederacja Lewiatan zaapelowały do prezydenta o zawetowanie ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych.
„Zmiany organizacyjne systemu ochrony zdrowia zaproponowane przez Ministerstwo Zdrowia nie są popierane przez żadną ze znanych nam grup społecznych. Krytykę wyrażają zarówno środowisko medyczne (lekarze, pielęgniarki), właściciele i zarządzający podmiotami leczniczymi, jak i organizacje reprezentujące pacjentów” – czytamy w liście do prezydenta.
Wszystkie wymienione strony w trakcie prac wyrażają obawę o efektywność opieki szpitalnej w systemie ryczałtowego finansowania i w związku z tym na możliwość wydłużenia się kolejek i ograniczenie dostępności do leczenia.
Także Rada Dialogu Społecznego w swoim stanowisku wyraźnie zaznaczyła, że nie określono jakie cele mają być osiągnięte oraz w jaki sposób będą one monitorowane. Wprowadzanie zmian w ochronie zdrowia nie może być oderwane od jakości, efektywności i skrupulatnego monitorowania także rezultatów zdrowotnych. Niestety, projekt skierowany do podpisu prezydenta zawiera wszystkie wymienione wady.
„W ochronie zdrowia każda zmiana musi być poprzedzona odpowiednio długim vacatio legis oraz procesem edukacji pacjentów. Już dzisiaj członkowie organizacji pracodawców informują, że pacjenci z niepokojem oczekują daty wejścia w życie nowych regulacji dopytując, czy ich szpital wejdzie do sieci i czy będą mogli kontynuować leczenie u swojego lekarza” – podkreślają sygnatariusze listu.
Źródło: Konfederacja Lewiatan