Firma genXone S.A przygotowała projekt polegający na sekwencjonowaniu genomów koronawirusów SARS CoV-2, pozyskanych z próbek od pozytywnych pacjentów. Metoda wykorzystuje technologię NANOPORE, czyli sekwencjonowania NGS w czasie rzeczywistym.
Dzięki realizacji tego przedsięwzięcia możliwe będzie śledzenie poszczególnych skupisk zainfekowanych pacjentów. Będą oni grupowani w klastry wyznaczone na podstawie podobieństwa sekwencji nukleotydowej genomów SARS-CoV-2. Umożliwi to monitorowanie źródeł zakażenia, a także opracowanie charakterystyki potencjalnych ścieżek transmisji.
Zdaniem genXone, badania mogą okazać się kluczowe w walce z pandemią koronawirusa. Ich wyniki można wykorzystać w opracowaniu szczepionki na koronawirusa SARS – CoV-2. Medcamp S.A., który jest właścicielem genXone, zamierza współfinansować wdrożenie projektu, bowiem „dostrzega w nim bardzo wysoki potencjał rozwoju”.
– Jesteśmy zadowoleni, że nasza spółka portfelowa genXone przygotowała bardzo interesujący i ważny w obecnych czasach projekt. GenXone posiada zaplecze naukowe i technologiczne, aby prowadzić innowacyjne przedsięwzięcia. Dlatego bardzo liczymy na ten projekt. Prowadzone badania mogą przyczynić się do walki z pandemią koronawirusa. Ich wyniki mogą posłużyć do opracowania szczepionki – komentuje Cezary Ziarkowski, prezes zarządu Medcamp S.A.
Medcamp w ostatnim czasie otrzymał informację od spółki portfelowej genXone o wpisaniu przez Ministerstwo Zdrowia Laboratorium Diagnostyki Molekularnej genXone S.A. z siedzibą w Złotnikach na listę laboratoriów obwodowych wykonujących badania w kierunku wirusa SARS CoV-2.
„Dzięki temu genXone S.A. ma możliwość wsparcia publicznej służby zdrowia w zakresie wykonywania badań diagnostycznych w kierunku SARS CoV-2 finansowanych ze środków NFZ. Podmiot ten niezwłocznie rozpoczął przyjmowanie próbek do badań od szpitali we współpracy ze swoim partnerem strategicznym i zarazem największą siecią laboratoriów diagnostycznych w Polsce – Diagnostyka Sp z o.o. Aktualna przepustowość laboratorium genXone S.A. wynosi ok. 100 próbek na dobę, ale spółka ma możliwość jej zwiększenia w ciągu tygodnia do ok. 300 próbek na dobę” – informuje zarząd Medcamp.
Firma genXone działa w branży biotechnologicznej. Niedawno poinformowała o rozpoczęciu działań w zakresie wykonywania badań genetycznych w kierunku wykrywania koronawirusa SARS-Cov-2 (COVID-19). Wykonuje badania we współpracy ze swoim strategicznym partnerem – spółką Diagnostyka. Jest ona największą siecią laboratoriów diagnostycznych w Polsce.
W marcu genXone i Diagnostyka zawarły aneksy do umowy o współpracy. Zgodnie z nimi, Diagnostyka zobowiązała się wprowadzić do swojej oferty testy genXone wykrywające obecność SARS-Cov-2 (COVID-19). Są to badania przy użyciu metody Real Time RT-PCR. Po rozpoczęciu epidemii koronawirusa na świecie genXone S.A. opracowała i wdrożyła w swoim laboratorium wszystkie procedury do przeprowadzania testów. Obecnie są one zgodne ze standardami i wytycznymi WHO.
Aktualna przepustowość laboratorium genXone S.A. wynosi ok. 100 próbek na dobę. Ale jest możliwość jej zwiększenia w ciągu tygodnia do ok. 300 próbek na dobę.
Spółka genXone zamierza w pierwszej połowie 2020 r. zadebiutować na rynku NewConnect.
Red.