Nagłe zmiany temperatury osłabiają odporność organizmu i sprzyjają infekcjom, na które narażone są drogi moczowe. Zakażenie dolnych dróg moczowych jest jedną z najczęściej nawracających dolegliwości.
Wyniki badań wskazują, że tylko 1/3 badanych stosuje preparaty, które zapobiegają nawrotom infekcji i chronią drogi moczowe.
Nawracające infekcje
O nawracającym zapaleniu pęcherza moczowego mówi się wówczas, gdy występuje ono częściej niż trzy razy w roku lub dwa razy w ciągu półrocza.
Nawracające infekcje dolnych dróg moczowych najczęściej dotyczą młodych, aktywnych seksualnie kobiet. Mechaniczne uszkodzenia śluzówki cewki moczowej oraz rozprzestrzenianie się bakterii są czynnikami sprzyjającymi rozwojowi stanu zapalnego.
Inną grupą pacjentów, których często dotykają nawracające infekcje dolnych dróg moczowych są kobiety w okresie menopauzy. Spadek poziomu estrogenów w organizmie i spowodowane nim zmiany w budowie nabłonka pochwy (tzw. atrofia pochwy) ograniczają naturalną ochronę układu moczowego przed infekcjami.
Po 50. roku życia infekcje dróg moczowych dotykają również mężczyzn w związku z chorobami prostaty, które są powszechne w tej grupie i którym często towarzyszy rozwój stanu zapalnego.
Nawracające infekcje dolnych dróg moczowych to także problem licznej grupy kobiet w ciąży oraz dzieci.
Jak się pozbyć dolegliwości?
Nawracające zapalenie dolnych dróg moczowych to problem blisko 20 proc. Polek. Choć diagnozowane prawidłowo, wiele osób nie potrafi go uniknąć, ponieważ skupia się na doraźnym usunięciu objawów infekcji, a nie jej faktycznym wyleczeniu.
Główne objawy infekcji dolnych dróg moczowych to konieczność częstych wizyt w toalecie oraz pieczenie i ból podczas oddawania moczu. Prawie 50 proc. pytanych osób posiada w domowej apteczce lekarstwa do łagodzenia objawów zapalenia pęcherza, ale tylko 33 proc. badanych stosuje preparaty zapobiegające nawrotom infekcji.
Szczególnie narażone na infekcje dolnych dróg moczowych są kobiety. Odpowiada za to budowa anatomiczna. Aż 60 proc. kobiet cierpiących na częste infekcje dolnych dróg moczowych jest czasowo niezdolnych do wykonywania codziennych czynności w pracy lub szkole.
Jak zatem pozbyć się uciążliwych dolegliwości? Według prof. dr hab. n. med. Włodzimierza Baranowskiego, specjalisty ginekologii i onkologii, istotne jest stosowanie preparatów zapobiegających nawrotom infekcji o kompleksowym działaniu: moczopędnym, zwalczającym przyczepianie się bakterii do ścian pęcherza, przeciwzapalnym i rozkurczowym.
Kuracje antybiotykowe lub te zawierające furaginę powodują wyjałowienie dróg moczowych oraz narażenie na ponowną infekcję. Skutecznym rozwiązaniem może okazać się fitoterapia, czyli stosowanie leków pochodzenia naturalnego o skuteczności i bezpieczeństwie potwierdzonym w badaniach klinicznych.
Jak zapobiegać infekcjom dróg moczowych?
- Pij około 2-2,5 l wody na dobę.
- Utrzymuj ciepło w okolicach dróg moczowych: unikaj siadania na zimnym podłożu, zmieniaj szybko mokry strój kąpielowy.
- Dbaj o właściwą higienę intymną: myj miejsca intymne ciepłą wodą i używaj płynów o neutralnym pH.
- Myj oraz wycieraj się w kierunku od przodu do tyłu, co zapobiega przemieszczaniu się bakterii z okolicy odbytu w okolicę ujścia cewki moczowej.
- Noś bieliznę z naturalnych włókien, zrezygnuj z noszenia stringów i obcisłych spodni.
- Stosuj profilaktycznie środki odkażające drogi moczowe, jeśli zakażenia mają wyraźny związek z aktywnością seksualną.
- Stosuj preparaty pochodzenia naturalnego, które zapobiegają rozwojowi infekcji i wspierają prawidłowe funkcjonowanie błony śluzowej dróg moczowych.
Red. (źródło: leczdrogimoczowe.pl)