Ponad 200 uczniów z dwóch łódzkich szkół podstawowych zostanie przebadanych w ramach pilotażowego programu „Zdalna pielęgniarka”. Dzięki telemedycznym rozwiązaniom dostęp do aktualizowanych na bieżąco wyników badań profilaktycznych będzie miał nie tylko personel medyczny, ale również rodzice.
– U dzieci bardzo ważne jest wczesne wykrycie, rozpoznanie i wdrożenie odpowiedniego postępowania w chorobach. Pozwoli to na powrót naszych najmłodszych do pełni zdrowia. Dzięki badaniom zyskamy także dokładne dane, które w przyszłości mogą posłużyć do stworzenia odpowiednich programów profilaktycznych – mówi Szymon Gałczyński, koordynator projektu z Miejskiego Centrum Medycznego im. dr Karola Jonschera.
Pilotażowy program „Zdalnej pielęgniarki” realizowany jest przez łódzki magistrat oraz Miejskie Centrum Medyczne w ramach projektu „Miasto Zdrowia”. Oprogramowanie i urządzenia dostarczyła firma Comarch Healthcare. W ciągu sześciu miesięcy badaniami objętych zostanie ponad 200 uczniów z dwóch szkół podstawowych w Łodzi.
Pielęgniarki szkolne otrzymały do dyspozycji dwa zestawy telemedyczne. W ich skład wchodzą: waga z pomiarem składu ciała, podoscaner 2D, pikflometr, ciśnieniomierz, stadiometr, termometr, tablica okulistyczna, tablice widzenia barwnego, laptop oraz urządzenia przenośne, jak drukarka, skaner i modem LTE.
U uczniów mierzony jest wzrost, waga, ciśnienie tętnicze, prowadzone są badania pikflometrem przepływu powietrza przez płuca i badania podoskopowe prawidłowego wysklepienia stóp, czyli płaskostopia podłużnego lub poprzecznego. Obraz z podoscanera 2D oraz wyniki pozostałych badań trafiają bezpośrednio do systemu komputerowego, dzięki czemu są stale aktualizowane i można je obserwować na bieżąco.
Pilotażowy program ma przetestować system telemedyczny, który w przyszłości umożliwi zastosowanie go w badaniach profilaktycznych na szerszą skalę.
Red.