Światowa Organizacja Zdrowia – WHO wyodrębniła dziesięć zagrożeń, na które zamierza zwrócić większą uwagę w 2019 roku i poprzez rozmaite działania zmniejszyć ich chorobotwórczy potencjał. Na pierwszym miejscu znalazło się zanieczyszczenie powietrza.
Dziewięć na dziesięć osób na świecie codziennie oddycha zanieczyszczonym powietrzem, a co roku ok. 7 mln ludzi umiera przedwcześnie na wywołane w ten sposób choroby nowotworowe, układu krążenia i płuc oraz udary.
15 mln ludzi na świecie umiera przedwcześnie, pomiędzy 30. a 69. rokiem życia, z powodu chorób cywilizacyjnych: cukrzycy, chorób krążenia i nowotworów. WHO wskazuje przy tym, że aż 85 proc. tych przedwczesnych zgonów ma miejsce w krajach o niskim i średnim dochodzie.
WHO podkreśla jednocześnie, że wszystkie kraje powinny w trybie pilnym zająć się problemami zdrowia psychicznego, które zajmują drugie miejsce wśród przyczyn przedwczesnych zgonów w grupie wiekowej 15-19 lat.
WHO ostrzega też, że na świecie będziemy zmuszeni walczyć z kolejną pandemią grypy. Nie ma jednak odpowiedzi na pytanie, kiedy dokładnie do niej dojdzie i jak będzie poważna. Wciąż złotym standardem pozostaje coroczne szczepienie się przeciwko grypie sezonowej.
Oto główne przyczyny przedwczesnej śmiertelności:
- Zanieczyszczenie powietrza.
- Problemy zdrowia psychicznego.
- Pandemia grypy.
- Palenie tytoniu.
- Niska aktywność fizyczna.
- Nadużywanie alkoholu.
- Nieprawidłowa dieta.
- Złe warunki życia i katastrofy naturalne.
- Rosnąca oporność patogenów na leki.
- Wirusy gorączek krwotocznych.
Red.