Niedobór jodu ma istotny wpływ na stan naszego zdrowia. Jod jest niezbędny do produkcji hormonów tarczycy – tyroksyny (T4) i trójjodotyroniny (T3). Od ich właściwego stężenia zależy m.in. prawidłowy rozwój i funkcjonowanie mózgu, układu nerwowego, serca, mięśni, nerek i przysadki mózgowej.
Hormony te regulują prawidłowe utrzymanie temperatury ciała, wytwarzanie energii, a także biorą udział w procesach oddychania komórkowego.
Na niedobór jodu szczególnie narażone są kobiety w ciąży i ich dzieci – jego braki prowadzą do nieodwracalnego uszkodzenia mózgu płodu. W związku z tym towarzystwa naukowe, w tym Polskie Towarzystwo Endokrynologiczne, zalecają stosowanie przez kobiety ciężarne i planujące ciążę suplementów diety gwarantujących optymalne spożycie tego pierwiastka.
Jak badamy niedobory jodu? Pierwszym krokiem jest analiza danych dotyczących aktualnego modelu profilaktyki jodowej, na podstawie bazy danych ogólnokrajowego przesiewu neonatologicznego w kierunku wrodzonej niedoczynności tarczycy. Pozwala ona na ocenę częstości występowania chorób tarczycy w grupie dzieci szkolnych oraz kobiet ciężarnych i karmiących piersią.
Od 1997 r. w Polsce jodowanie soli jest obowiązkowe. Pomimo wprowadzonych regulacji wciąż zauważamy zdrowotne konsekwencje niedoboru tego pierwiastka. WHO oraz Światowa Sieć Jodowa (Global Iodine Network) zalecają ścisły nadzór nad prowadzoną profilaktyką.
Red.