CRP, CA 19-9 czy GGTP to skróty, których niestety nie znamy, a mogą uratować życie. Warto znać terminy medyczne w trakcie wykonywania badań profilaktycznych. Wczesne wykrycie problemu ma kluczowe znaczenie w powrocie do zdrowia.
Terminy medyczne, z którymi spotykamy się u lekarza, sprawiają wiele problemów. Poniżej nazewnictwo, które warto znać, niezależnie od stanu naszego zdrowia i częstotliwości wykonywania badań:
CRP – białko C-reaktywne
Podwyższony poziom białka C-reaktywnego występuje w momencie, kiedy w organizmie istnieje stan zapalny. Może on w związku z tym zwiastować zawał serca czy też być wynikiem salmonelli, gronkowca, gruźlicy czy chorób wieńcowych. Bardzo wysoki poziom CRP może być również efektem nowotworu. Należy pamiętać, że wynik badania może się zmienić w ciągu 48 godzin, zatem w przypadku podejrzenia groźnego schorzenia specjalista powinien zlecić stały monitoring.
Markery nowotworowe
Wykonanie badania za pomocą markerów nowotworowych jest podstawowym działaniem profilaktycznym sprawdzającym, czy organizm nie zmaga się z rakiem. Nie ma jednak uniwersalnego markera pozwalającego stwierdzić obecność dowolnego nowotworu. Istnieje kilka rodzajów markerów, które pozwalają zdiagnozować występowanie konkretnych schorzeń. Przykładowo, marker CEA stosuje się przede wszystkim w wykrywaniu raka jelit czy odbytu. Z kolei antygen CA 19-9 sygnalizuje problemy z trzustką, a CA 15-3 wytwarzany jest w przypadku nowotworu piersi. Panowie, którzy skończyli 40. rok życia, powinni z kolei regularnie monitorować poziom PSA, który informuje o problemach z prostatą.
Troponina I i T
Badanie troponiny I i T służy sprawdzeniu prawidłowości funkcjonowania serca oraz wykryciu ewentualnych jego uszkodzeń. Jest ono jednym z podstawowych badań wykonywanych przy podejrzeniu zawału serca. Dzięki niemu można określić stopień uszkodzenia mięśnia sercowego. Podwyższony poziom troponiny może być również efektem nadciśnienia płucnego, zatoru płucnego czy krwawienia z przewodu pokarmowego.
GGTP – gamma-glutamylotransferaza
Analiza stężenia enzymu GGTP jest jednym z badań pozwalających na określenie stanu wątroby. Jego podwyższona obecność może świadczyć o zapaleniu wątroby, marskości, niedokrwieniu czy stłuszczeniu. Może także być oznaką nowotworu lub wirusowego zapalenia wątroby. Wpływ na wynik GGTP mają regularnie zażywane leki nasenne, psychotropowe lub inne o bazie hormonalnej.
ASO – antystreptolizyna
Skrót ASO oznacza badanie, które tropi, czy przypadkiem nie doznaliśmy zakażenia paciorkowcem lub nie mamy choroby reumatycznej. Obecność paciorkowca grupy A w organizmie może być przyczyną ostrego zapalenia gardła, zakażeń skóry, anginy, zapalenia płuc czy szkarlatyny.
Red.