Narodowy Fundusz Zdrowia uruchamia nowe narzędzie – funkcjonalną i przyjazną wyszukiwarkę Informator o Terminach Leczenia, w której możemy sprawdzić, gdzie najszybciej uzyskamy pomoc lekarza. W bazie adresów i telefonów znajduje się blisko 14 tys. placówek medycznych, które udzielają świadczeń w ramach umowy z NFZ.
Korzystając z nowej wyszukiwarki sprawdzimy przede wszystkim:
- gdzie i kiedy najszybciej uzyskamy pomoc lekarza,
- ile osób oczekuje aktualnie na leczenie w placówce, którą wybraliśmy,
- czy w szpitalu lub poradni znajdują się udogodnienia dla pacjentów takie jak: parking, podjazd dla wózków, winda czy specjalnie dostosowana łazienka dla osób niepełnosprawnych.
Znajdują tam również adresy, numery telefonów do poszczególnych poradni i szpitali. Można także sprawdzić na mapie, gdzie znajduje się dany szpital czy poradnia.
Adres strony: https://terminyleczenia.nfz.gov.pl/
Informator o Terminach Leczenia powstał z myślą o pacjentach oraz przy ich współpracy. Jest odpowiedzią na zgłaszane przez pacjentów potrzeby. Zastąpił funkcjonującą poprzednio wyszukiwarkę: kolejki.nfz.gov.pl. Zmianie uległa nie tylko szata graficzna, ale również sposób prezentowania danych. Dodano nowe funkcjonalności dedykowane osobom niepełnosprawnym, takie jak kontrast, powiększanie strony czy dostosowanie informatora do obsługi przez czytniki ekranu. W ten sposób realizowane są wymagania WCAG 2.0 określone w załączniku nr 4 do rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 12 kwietnia 2012 r. w sprawie krajowych ram interoperacyjności, minimalnych wymagań dla rejestrów publicznych i wymiany informacji w postaci elektronicznej oraz minimalnych wymagań dla systemów teleinformatycznych – czytamy na stronie NFZ.
Informacje o terminach leczenia są przekazywane do NFZ bezpośrednio przez placówki medyczne. Szpitale i poradnie są zobowiązane do przekazywania co tydzień do Oddziału Wojewódzkiego NFZ informacji o prowadzonych listach osób oczekujących na leczenie. Jeżeli termin, który usłyszymy umawiając się na wizytę w poradni, jest inny od terminu zaprezentowanego w informatorze, można to zgłosić bezpośrednio poprzez stronę informatora w polu: zgłoś uwagę. Każde takie zgłoszenie jest wyjaśniane z placówką medyczną.
Dotychczas z Informatora NFZ korzystało średnio w miesiącu 53 tys. użytkowników, dziennie to ok. 8 tys. zapytań. Najczęstsze wyszukiwania dotyczą świadczeń rezonansu magnetycznego, poradni okulistycznej czy oddziału chirurgii urazowo-ortopedycznej.
Red. (źródło: nfz.gov.pl)