Czerniak – 26 tys. świadczeń medycznych w 2018 r.

Udostępnij post:

Czerniak jest najczęściej występującym nowotworem u osób w wieku 24-40 lat. W Polsce rozpoznaje się go zbyt późno, dlatego jeden na trzech pacjentów umiera z powodu tej choroby. Tymczasem wcześnie wykryta daje 97% szans na całkowite wyleczenie.

Według danych NFZ z powodu nowotworów skóry świadczenia medyczne otrzymało w 2018 r. ponad 573 tys. pacjentów. Blisko 26 tys. udzielono świadczeń w związku z czerniakiem.

Na przestrzeni ostatnich lat obserwuje się znaczny wzrost zachorowań na nowotwory skóry, przede wszystkim czerniaka – mówi prof. n. med. Irena Walecka, konsultant wojewódzki w dziedzinie dermatologii i wenerologii oraz kierownik Kliniki Dermatologii CMKP Centralnego Szpitala Klinicznego MSWiA w Warszawie.

Czerniak należy do najbardziej agresywnych nowotworów. Rozwija się w melanocytach, komórkach wytwarzających melaninę, czyli barwnik odpowiadający m.in. za kolor skóry. Coraz więcej wiemy o tej chorobie, ale nadal aż 85% z nas w ogóle nie bada u lekarza swoich znamion.

Warto pamiętać, że zmiany wcześnie rozpoznane są całkowicie wyleczalne, niestety wykryte późno, zwłaszcza czerniaki, są przyczyną znacznej śmiertelności. Z powodu czerniaka umiera w Polsce jeden na trzech chorych, dlatego tak ważna jest  profilaktyka – podkreśla prof. Irena Walecka.

Kluczowe znaczenie ma regularne badanie skóry przez lekarza podstawowej opieki zdrowotnej i specjalisty dermatologa, zwłaszcza w okresie wakacyjnym. W przypadku zachorowania zarówno na czerniaka, jak i na nieczerniakowe nowotwory skóry, liczy się szybka diagnoza i włączenie skutecznego leczenia.

Red. (źródło: nfz.gov.pl)

Czytaj: 

https://pharmaexpress.pl/malo-wiemy-na-temat-czerniaka/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

spot_img

Więcej na ten temat

Cognizant zaprzęga AI do opracowywania leków

Cognizant udoskonala zastosowanie technologii generatywnej sztucznej inteligencji za pomocą platformy NVIDIA BioNeMo z myślą o rozwiązywaniu złożonych kwestii...

Teva wprowadza zmiany w portfolio leków

Obowiązki związane ze sprzedażą, marketingiem i dystrybucją w Polsce produktu leczniczego Myocet liposomal przejęła od Tevy z początkiem...

AstraZeneca przejęła dwie globalne spółki biotechnologiczne

AstraZeneca z początkiem 2024 roku sfinalizowała zakup dwóch biotechnologicznych spółek prowadzących zaawansowane badania kliniczne w obszarze onkologii, chorób...

Alergia krzyżowa. Uczulenie na pyłki drzew i żywność

Alergia krzyżowa. Reakcje krzyżowe alergii pomiędzy alergenami wziewnymi i pokarmowymi występują u osób uczulonych na pyłki drzew i...