Celon Pharma rozpoczęła program testowania, weryfikacji i poszukiwania leku lub kombinacji leków przeciw COVID-19. Wykorzysta możliwości diagnostyki molekularnej, jakie dają jej własne laboratoria badawczo-rozwojowe.
Testy Celon Pharma rekomendowane są przez Światową Organizację Zdrowia – WHO do diagnostyki m.in koronawirusa wywołującego chorobę COVID-19.
Jak informuje polska firma farmaceutyczna, program ma charakter wieloetapowy. Pierwszy etap zakłada wytypowanie i poddanie testom dopuszczonych do obrotu leków hamujących namnażanie się wirusa.
W drugim etapie najefektywniejsze strategie terapeutyczne podda się testom in vivo w modelu zwierzęcym, a następnie ograniczonym testom klinicznym na ludziach.
Ostatnim etapem projektu będzie opracowanie innowacyjnego, zmodyfikowanego leku, który wykazywałby jeszcze większy potencjał terapeutyczny w hamowaniu rozwoju wirusa SARS-COV-2 i innych koronawirusów.
– Podeszliśmy do tematu bardzo metodycznie. Od wielu tygodniu analizowaliśmy dostępne dane terapeutyczne poświęcone hamowaniu rozwoju wirusa SARS-COV-2. Zderzyliśmy to z posiadanymi zasobami. W tym z będącymi w naszym portfolio lekami odtwórczymi zarejestrowanymi w leczeniu chorób retrowirusowych oraz rozwijanymi przez nas projektami innowacyjnymi. Dokonaliśmy analizy wspartej doświadczeniem naszych naukowców, jak również opiniami niezależnych ekspertów. Na tej podstawie podjęliśmy decyzję o uruchomieniu programu terapeutycznego – mówi prezes Celon Pharma, Maciej Wieczorek.
Polska firma zdecydowała się też na samodzielną produkcję elementów testu na koronawirusa. Jak podkreśla, ma zasoby, doświadczenie oraz infrastrukturę nowo powstałego centrum badawczo-rozwojowego. Tego typu podejście pozwoli na uniezależnienie się od zewnętrznych źródeł w zakresie np. dostaw – informuje.
– Oczekujemy pełnej gotowości w zakresie masowego wytwarzania, sprzedaży i wykonywania testów przed sezonem jesiennym – zapowiada Maciej Wieczorek.
Źródło: money.pl, celonpharma.com