Celon Pharma rozpoczęła prace nad lekiem przeciwko COVID-19

Udostępnij post:

Celon Pharma rozpoczęła program testowania, weryfikacji i poszukiwania leku lub kombinacji leków przeciw COVID-19. Wykorzysta możliwości diagnostyki molekularnej, jakie dają jej własne laboratoria badawczo-rozwojowe.

Testy Celon Pharma rekomendowane są przez Światową Organizację Zdrowia – WHO do diagnostyki m.in koronawirusa wywołującego chorobę COVID-19.

Jak informuje polska firma farmaceutyczna, program ma charakter wieloetapowy. Pierwszy etap zakłada wytypowanie i poddanie testom dopuszczonych do obrotu leków hamujących namnażanie się wirusa.

W drugim etapie najefektywniejsze strategie terapeutyczne podda się testom in vivo w modelu zwierzęcym, a następnie ograniczonym testom klinicznym na ludziach.

Ostatnim etapem projektu będzie opracowanie innowacyjnego, zmodyfikowanego leku, który wykazywałby jeszcze większy potencjał terapeutyczny w hamowaniu rozwoju wirusa SARS-COV-2 i innych koronawirusów.

– Podeszliśmy do tematu bardzo metodycznie. Od wielu tygodniu analizowaliśmy dostępne dane terapeutyczne poświęcone hamowaniu rozwoju wirusa SARS-COV-2. Zderzyliśmy to z posiadanymi zasobami. W tym z będącymi w naszym portfolio lekami odtwórczymi zarejestrowanymi w leczeniu chorób retrowirusowych oraz rozwijanymi przez nas projektami innowacyjnymi. Dokonaliśmy analizy wspartej doświadczeniem naszych naukowców, jak również opiniami niezależnych ekspertów. Na tej podstawie podjęliśmy decyzję o uruchomieniu programu terapeutycznego – mówi prezes Celon Pharma, Maciej Wieczorek.

Polska firma zdecydowała się też na samodzielną produkcję elementów testu na koronawirusa. Jak podkreśla, ma zasoby, doświadczenie oraz infrastrukturę nowo powstałego centrum badawczo-rozwojowego. Tego typu podejście pozwoli na uniezależnienie się od zewnętrznych źródeł w zakresie np. dostaw – informuje.

Oczekujemy pełnej gotowości w zakresie masowego wytwarzania, sprzedaży i wykonywania testów przed sezonem jesiennym – zapowiada Maciej Wieczorek.

Źródło: money.pl, celonpharma.com

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

spot_img

Więcej na ten temat

Bioton: aplikacja GensuApp z certyfikatem

Bioton opracował wspólnie z firmą MiyaHealth aplikację GensuApp dla osób z cukrzycą. Uzyskała ona certyfikację ISO 13845:2016 oraz...

Cognizant zaprzęga AI do opracowywania leków

Cognizant udoskonala zastosowanie technologii generatywnej sztucznej inteligencji za pomocą platformy NVIDIA BioNeMo z myślą o rozwiązywaniu złożonych kwestii...

Teva wprowadza zmiany w portfolio leków

Obowiązki związane ze sprzedażą, marketingiem i dystrybucją w Polsce produktu leczniczego Myocet liposomal przejęła od Tevy z początkiem...

AstraZeneca przejęła dwie globalne spółki biotechnologiczne

AstraZeneca z początkiem 2024 roku sfinalizowała zakup dwóch biotechnologicznych spółek prowadzących zaawansowane badania kliniczne w obszarze onkologii, chorób...