ViiV Healthcare udostępniła nowe dane z drugiej edycji badania Positive Perspectives, które potwierdzają, że bardziej holistyczne podejście do opieki nad pacjentami z HIV może poprawić ich jakość życia. Większe zaangażowanie we współpracę pomiędzy pracownikami ochrony zdrowia a osobami zakażonymi HIV skojarzone jest z lepszymi efektami zdrowotnymi.
ViiV Healthcare to globalna spółka specjalizująca się w leczeniu HIV. Większościowy pakiet akcji posiada GSK. Akcjonariuszami są także firmy Pfizer Inc. oraz Shionogi Limited. Firma przedstawiła podczas Międzynarodowej Konferencji AIDS 2020 cztery abstrakty dotyczące niezaspokojonych potrzeb osób zakażonych HIV.
Wyniki drugiej fali badania Positive Perspectives (Positive Perspectives 2) podkreślają potrzebę holistycznego podejścia i angażowania osób żyjących z HIV w otwarty dialog oraz wspólnego podejmowania decyzji z pracownikami ochrony zdrowia. Szczególnie jeżeli chodzi o ich przygotowanie do starzenia się w dobrym zdrowiu. Dane dotyczące wyników zgłaszane przez pacjentów pokazują, że świadome, współpracujące z pracownikami ochrony zdrowia osoby zakażone HIV częściej zgłaszają supresję wirusa oraz, co ważniejsze, poprawę jakości życia w różnych jego aspektach – informuje ViiV Healthcare.
Wyniki badania wykazały, że:
- Wysoki poziom współpracy pomiędzy pracownikami ochrony zdrowia a pacjentami z HIV wiąże się ze znacznie lepszymi wynikami zdrowotnymi. Lepsza jakość takiej komunikacji może przyczyniać się do poprawy jakości życia w różnych jego aspektach, nie tylko w zakresie supresji wirusa.
o Spośród biorących udział w badaniu osób zakażonych HIV, które bardzo zaangażowały się w swoje leczenie, 70% (456/813) zgłaszało optymalny ogólny stan zdrowia. Dla porównania, w grupie osób mało zaangażowanych w swoje leczenie tylko 46% (334/756) zadeklarowało optymalny ogólny stan zdrowia.
o 88% (716/813) pacjentów z wysokim poziomem zaangażowania zgłaszało zadowolenie z leczenia, podczas gdy w grupie osób mało zaangażowanych było to 47% (340/756).
o 65% (1556/2389) osób zakażonych HIV, które wzięły udział w badaniu, zadeklarowało, że chciałyby być bardziej angażowane w podejmowanie decyzji o swoim leczeniu. Ale 77% (1847/2389) wskazało co najmniej jedną kwestię, której omówienie z pracownikiem ochrony zdrowia było dla nich niekomfortowe.
- Badani, którzy zgłaszali, że zostali poinformowani przez pracowników ochrony zdrowia
o zasadzie U=U (Undetectable=Untransmittable, niewykrywalny poziom wiremii gwarantuje niezakaźność; 66%, 1588/2389), deklarowali także lepsze wyniki zdrowotne, niż osoby, które nie otrzymały takich informacji od personelu medycznego. - Prawie jedna czwarta (23%, 161/699) ankietowanych zakażonych HIV w wieku ≥50 lat zgłaszała nieoptymalny ogólny stan zdrowia, a w szczególności nieoptymalny stan zdrowia fizycznego, psychicznego i seksualnego.
o Ponad trzy czwarte (76%, 480/632) zakażonych HIV uczestników badania w wieku ≥50 lat korzystających z leczenia stwierdziło, że najważniejszym dla nich aspektem jest zapewnienie minimalnych skutków ubocznych terapii.
o U zakażonych HIV uczestników badania w wieku ≥50 lat problemy z komunikacją mogą utrudniać optymalizację leczenia. Przy czym 53% (335/632) osób wcześniej leczonych i 84% (56/67) nowo zdiagnozowanych respondentów zgłaszało problemy
z omawianiem swoich wątpliwości, w tym wątpliwości dotyczących leków, z pracownikami ochrony zdrowia.
– W miarę poprawiania się jakości opieki medycznej nad osobami zakażonymi HIV, nie chodzi już tylko o przeżycie, ale bardziej o życie z HIV i o dobrostan pacjenta. Przy czym pożądanym celem jest lepsza jakość życia. W miarę starzenia się osób zakażonych HIV zmieniać się mogą ich priorytety życiowe i potrzeby w zakresie leczenia. Co za tym idzie – ważna jest ich ścisła współpraca z personelem medycznym, która pozwoli określić oraz przygotować się na te zmiany. Badanie Positive Perspectives 2 pozwala dojść do głosu ludziom zakażonym HIV z 25 krajów świata (w tym również z Polski, n=50). Pokazuje, jak oparte na współpracy całościowe podejście do leczenia HIV może przełożyć się na lepsze wyniki zdrowotne – mówi dr Benjamin Young, szef zespołu globalnych dyrektorów medycznych ViiV Healthcare.
Prawie połowa pacjentów w badaniu relacjonowała konieczność przyjmowania innych leków niż jedynie leki przeciwretrowirusowe. Niezależnie od obecności innych chorób przyjmowanie wielu leków wiązało się z gorszą jakością życia, ogólną oceną zdrowia i kontrolą wiremii. Osoby leczone ARV są żywo zainteresowane przyjmowaniem mniejszej ilości leków (73.1% respondentów), a wśród osób zmieniających leczenie, najważniejszymi powodami zmiany schematu leczniczego są działania niepożądane (45.3%), zmniejszenie ilości tabletek (35%) oraz redukcja ilości czynnych substancji (26.8%).
Badanie Positive Perspectives 2 to jedno z największych przeprowadzonych do tej pory globalnych badań opierających się na danych dotyczących wyników leczenia, zgłaszanych przez pacjentów zakażonych HIV. Dane pochodzą od zróżnicowanej grupy 2389 osób zakażonych w wieku 18-84 lat z 25 krajów. Badanie przygotowano we współpracy z międzynarodowym interdyscyplinarnym Komitetem Doradczym. W jego skład weszły osoby zakażone HIV, pracownicy ochrony zdrowa oraz przedstawiciele grup wsparcia dla pacjentów z HIV. Celem badania jest sprawdzenie, jak osoby z HIV oceniają własne zdrowe i jak zakażenie HIV wpływa na ich życie oraz plany na przyszłość. Kolejnym celem jest przeanalizowanie ich interakcji i relacji z pracownikami ochrony zdrowia oraz doświadczeń z leczeniem antyretrowirusowym. Dane zebrane w ramach badania mogą pomóc reagować na niezaspokojone potrzeby i rozwiązywać problemy osób zakażonych HIV, a także przyczynić się do poprawy jakości ich życia.
– Wyniki badania Positive Perspectives 2 dają nam wgląd w wyzwania, z którymi mierzymy się jako osoby żyjące z HIV. W leczeniu HIV osiągnięto znaczne postępy. Wyniki badania pokazują natomiast, że osoby zakażone w dalszym ciągu potrzebują wsparcia, aby z większą pewnością siebie dochodzić swoich praw we wszystkich aspektach leczenia. Zakażenie HIV sprawia, że jesteśmy bardziej narażeni na inne schorzenia. Bardzo ważne jest więc, byśmy czuli się uprawnieni do tego, by odgrywać aktywną rolę w leczeniu, a także regularnie omawiać nasze zmieniające się potrzeby w tym zakresie z pracownikami ochrony zdrowia. – komentuje Erika Castellanos, dyrektor ds. programów w Global Action for Trans Equality (GATE) i członkini Komitetu Doradczego badania Positive Perspectives 2.
Zdrowe starzenie się z HIV
Obecnie szacuje się, że na całym świecie żyje około 9 mln osób zakażonych HIV w wieku ≥50 lat. Dłuższe życie zwiększa prawdopodobieństwo wystąpienia chorób współistniejących oraz polifarmacji, co może z kolei przekładać się na różne wyniki zdrowotne. Badanie Positive Perspectives 2 wykazało, że:
- 44% (308/699) osób w wieku ≥50 lat zakażonych HIV deklaruje nieoptymalny stan zdrowia fizycznego,
- 38% (267/699) deklaruje nieoptymalny stan zdrowia psychicznego,
- 61% (423/699) – zdrowia seksualnego,
- 46% (322/699) deklaruje nieoptymalny ogólny stan zdrowia.
Prawie jedna czwarta (23%, 161/699) deklaruje nieoptymalny stan zdrowia we wszystkich czterech aspektach, a największym ryzykiem w tym zakresie obciążone są:
- osoby zgłaszające co najmniej dwie choroby współistniejące,
- słabe przestrzeganie zaleceń terapeutycznych,
- brak satysfakcji z leczenia,
- efekty uboczne leczenia antyretrowirusowego dotyczące układu pokarmowego.
ViiV Healthcare jest globalną spółką specjalizującą się w leczeniu HIV, założoną w listopadzie 2009 r. przez spółki GlaxoSmithKline i Pfizer. Forma koncentruje się na oferowaniu nowych metod leczenia i opieki medycznej pacjentom zakażonym HIV oraz osobom narażonym na zakażenie HIV. W październiku 2012 r. do spółki przystąpiła firma Shionogi. Celem spółki jest głębsze i szersze niż do tej pory zajęcie się problematyką zakażenia HIV/AIDS oraz zastosowanie nowego podejścia do dostarczania skutecznych i innowacyjnych leków przeznaczonych do leczenia i profilaktyki zakażeń HIV oraz do wspierania społeczności osób dotkniętych zakażeniem HIV.
Red.