Interferon alfa może pomóc w ciężkim COVID-19

Udostępnij post:

Interferon alfa może pomóc w leczeniu pacjentów z ciężkim COVID-19. Stosowanie interferonu alfa-2b może zmniejszać konieczność leczenia na intensywnej terapii oraz obniżać ryzyko zgonu w ciężkich przypadkach infekcji.

Jak przypominają autorzy pracy, już wcześniej uzyskali oni interesujące wyniki w grupie 814 kubańskich pacjentów z COVID-19, leczonych między 11 marca a 14 kwietnia 2020 r. Wskazywały one na skuteczność stosowania preparatu interferon alfa 2b (IFN alfa-2b) w terapii tej infekcji. Podawanie go zmniejszało ryzyko rozwoju COVID-19 do ciężkiej postaci.

W najnowszym badaniu obserwacyjnym naukowcy pod kierunkiem Ricardo Peredy z Uniwersytetu Nauk Medycznych w Hawanie chcieli zweryfikować swoje wcześniejsze rezultaty w grupie 2295 pacjentów z potwierdzonym zakażeniem SARS-CoV-2 w okresie od 11 marca do 17 czerwca 2020 r. Interferon alfa zastosowano (podskórnie lub domięśniowo) u 2165 pacjentów, którzy nie mieli przeciwwskazań do tej terapii. Jednocześnie podawano im zestaw leków przeciwwirusowych (lopinawir/ritonawir) oraz and chlorochinę. W grupie 130 osób nie zastosowano interferonu.

Interferon alfa stanowi pierwszą linię obrony organizmu przed infekcjami wirusowymi. Hamuje proces powielania się wirusów, a także pobudza proces niszczenia komórek zakażonych wirusem. Jest istotnym elementem tzw. odporności wrodzonej.

Z analizy wynika, że odsetek wyleczonych pacjentów z COVID-19 był wyższy w grupie, która otrzymała IFN alfa-2b. Co więcej, podanie interferonu zmniejszało ryzyko leczenia pacjentów na intensywnej terapii oraz ich zgonu z powodu ciężkiego przebiegu infekcji.

Autorzy pracy podkreślają, że niezbędne są dalsze badania. Zweryfikują one skuteczność terapii interferonem alfa u pacjentów z COVID-19. Przyznają też, że w ich badaniu grupa nieotrzymująca interferonu była znacznie za mała w stosunku do grupy pacjentów, który go podawano. Ponadto większy jej odsetek stanowiły osoby bardziej obciążone pod względem chorób współistniejących.

Red. (źródło: PAP)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

spot_img

Więcej na ten temat

Cognizant zaprzęga AI do opracowywania leków

Cognizant udoskonala zastosowanie technologii generatywnej sztucznej inteligencji za pomocą platformy NVIDIA BioNeMo z myślą o rozwiązywaniu złożonych kwestii...

Teva wprowadza zmiany w portfolio leków

Obowiązki związane ze sprzedażą, marketingiem i dystrybucją w Polsce produktu leczniczego Myocet liposomal przejęła od Tevy z początkiem...

AstraZeneca przejęła dwie globalne spółki biotechnologiczne

AstraZeneca z początkiem 2024 roku sfinalizowała zakup dwóch biotechnologicznych spółek prowadzących zaawansowane badania kliniczne w obszarze onkologii, chorób...

Alergia krzyżowa. Uczulenie na pyłki drzew i żywność

Alergia krzyżowa. Reakcje krzyżowe alergii pomiędzy alergenami wziewnymi i pokarmowymi występują u osób uczulonych na pyłki drzew i...