Długotrwałe stosowanie antybiotyków zwiększa ryzyko raka

Udostępnij post:

Stosowanie antybiotyków przez co najmniej dwa miesiące może zwiększać ryzyko powstania w jelicie grubym polipa, które może się przekształcić w nowotwór złośliwy – wynika z badania Nurses’ Health Study.

Do sformułowania wniosków posłużyły obserwacje, którymi objęto w USA 16,6 tys. pielęgniarek. Badania, w których w łącznie uczestniczyło 121 tys. pielęgniarek amerykańskich, rozpoczęto w 1976 r. Polegają one na wypełnianiu co dwa lata szczegółowego kwestionariusza o stanie zdrowia, uwzględniającego stosowanie antybiotyków.

Z analiz wynika, że u kobiet, które przez co najmniej dwa miesiące zażywały antybiotyki w wieku 20-59 lat, częściej potem w jelicie grubym wykrywano gruczolaka (adenoma). Jest to łagodny nowotwór, który może przekształcić się w złośliwy. W przypadku kobiet, które co przez najmniej dwa miesiące stosowały antybiotyki, gruczolak wykrywany był 10 lat później.

Podejrzewa się, że polipy występują u 15-20 proc. populacji. Można je wykryć przy użyciu kolonskopii, czyli wziernikowania jelita grubego. Badania ma również tę zaletę, że pozwala jednocześnie usunąć polipa, co chroni przed powstanie nowotworu złośliwego.

Nie wiadomo, w jaki sposób antybiotyki mogły zwiększać ryzyko powstania gruczolaka. Podejrzewa się, że leki mogą zakłócać mikrobiom jelita grubego, sprzyjając powstaniu stanów zapalnych, które mogą doprowadzić do rozwoju nowotworu.

Immunolog z University of Manchester dr Sheena Cruickshank zwraca również uwagę, że ryzyko raka jelita grubego zwiększa nieodpowiednia dieta, która wpływa na mikrobiom tego narządu. Niekorzystne jest częste spożywanie np. czerwonego mięsa. Rak jelita grubego częściej występuje także u osób otyłych i z nadwagą.

Red. (źródło: PAP)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

spot_img

Więcej na ten temat

Cognizant zaprzęga AI do opracowywania leków

Cognizant udoskonala zastosowanie technologii generatywnej sztucznej inteligencji za pomocą platformy NVIDIA BioNeMo z myślą o rozwiązywaniu złożonych kwestii...

Teva wprowadza zmiany w portfolio leków

Obowiązki związane ze sprzedażą, marketingiem i dystrybucją w Polsce produktu leczniczego Myocet liposomal przejęła od Tevy z początkiem...

AstraZeneca przejęła dwie globalne spółki biotechnologiczne

AstraZeneca z początkiem 2024 roku sfinalizowała zakup dwóch biotechnologicznych spółek prowadzących zaawansowane badania kliniczne w obszarze onkologii, chorób...

Alergia krzyżowa. Uczulenie na pyłki drzew i żywność

Alergia krzyżowa. Reakcje krzyżowe alergii pomiędzy alergenami wziewnymi i pokarmowymi występują u osób uczulonych na pyłki drzew i...