Długość życia Polaków jest mniejsza od średniej UE. Podstawą utrzymania dobrego stanu zdrowia są m.in. regularne badania. Warto je wykonywać już po skończeniu 30. roku życia. Znaczącą pomocą w kontrolowaniu zdrowia jest dostęp do świadczeń oferowanych przez ubezpieczenia zdrowotne.
Według danych prezentowanych przez Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego – Państwowy Zakład Higieny, od 1991 r. długość życia mieszkańców Polski systematycznie wzrasta. W przypadku kobiet wydłużyła się ona o 6,5 roku (81,6 lat), a u mężczyzn o 8 lat (73,6 lat). Mimo to polskie kobiety żyją o 1,7 roku krócej, niż wynosi średnia UE, a mężczyźni aż o 4,2 roku. NIZP-PZH zaleca badania wydłużające życie.
Ważną informacją zawartą w raporcie NIZP-PZH jest także analiza przeciętnej długości życia w zdrowiu. Okazuje się, że Polki cieszą się dobrym zdrowiem o prawie rok dłużej (przez 62,7 lat) niż przeciętna mieszkanka Unii. Niestety panowie na brak problemów uskarżają się o pół roku krócej, niż wynosi średnia – tylko przez 59,8 lat, przy średniej 61,4 lat.
Niepokojąca jest też różnica w utrzymaniu prawidłowego stanu zdrowia pomiędzy polskimi kobietami i mężczyznami, która zalicza się do jednej z największych wśród państw UE. Warto pamiętać, że na utrzymanie dobrego stanu zdrowia wpływa odpowiedni tryb życia i profilaktyka medyczna.
– Choć uważa się powszechnie, że granicą wiekową, po której przekroczeniu powinniśmy się regularnie badać, jest skończenie 40. roku życia, to proces starzenia się organizmu rozpoczyna się po trzydziestce. W związku z tym już wtedy powinniśmy bardziej dbać o zdrowie i systematycznie sprawdzać jego stan. Co do zasady osoby w tym wieku udają się do lekarza tylko w razie problemów ze zdrowiem, a działania profilaktyczne ograniczają do badań pracowniczych. To nierozsądne. Zwłaszcza że podstawowe badania nie wymagają skomplikowanych czynności i nie zajmują dużo czasu, a pozwalają na wczesne wykrycie problemów i szybszy powrót do zdrowia – mówi Małgorzata Jackiewicz, Dyrektor Sprzedaży Ubezpieczeń Zdrowotnych w SALTUS Ubezpieczenia.
Niezbędne minimum
Do podstawowych badań, które należy regularnie wykonywać, zaliczają się ogólne analizy krwi i moczu, a także wykonanie lipidogramu i kontrola ciśnienia tętniczego. Mimo że należą do najprostszych do wykonania, to pozwalają na wczesne zdiagnozowanie wielu problemów. Przykładowo, złe wyniki krwi czy moczu mogą sygnalizować m.in. problemy z wątrobą lub nerkami.
Z kolei nieprawidłowy poziom cholesterolu (badany za pomocą lipidogramu) może oznaczać problemy miażdżycowe. Nieleczone i długotrwałe nadciśnienie może prowadzić do uszkodzenia serca, nerek czy oczu. Skraca również życie o ok. 15 lat!
– Badania te powinno się wykonywać przynajmniej raz na 3 lata w przypadku osób, które nie mają żadnych problemów ze zdrowiem. Jednak w przypadku osób, u których występują nieprawidłowości, nawet niegroźne, należy przeprowadzać je częściej. Pomocną w ich sprawnej organizacji może okazać się polisa zdrowotna. Coraz częściej towarzystwa ubezpieczeń, w ramach polisy, oferują dostęp do kompleksowego przeglądu stanu zdrowia lub specjalistycznych programów zdrowotnych służących wczesnemu wykryciu najpoważniejszych, najgroźniejszych schorzeń – wyjaśnia Małgorzata Jackiewicz z SALTUS Ubezpieczenia.
Badania po trzydziestce
Osoby, które skończyły 30. rok życia, nie powinny się jednak ograniczać do podstawowych badań ogólnych. Do kalendarza regularnie wykonywanych testów warto również wpisać EKG, dzięki któremu wykryjemy wszelkie nierówności w pracy serca czy chorobę wieńcową, a także próby wątrobowe oraz analizę hormonów tarczycy. Systematyczna kontrola stanu wątroby pozwala na wczesne wykrycie uszkodzeń toksycznych, stanów zapalnych, a także niewydolności krążenia czy problemów z trzustką.
Błędna praca tarczycy może z kolei wpłynąć na nasz metabolizm, a także prowadzić do anemii czy problemów z nerkami. Ponadto warto również zadbać o profilaktykę onkologiczną. Panie powinny raz na kilka lat wykonywać test za pomocą antygenu CA 125, który może sygnalizować zmiany nowotworowe jajników lub szyjki macicy. Warto również regularnie wykonywać mammografię oraz badanie markerem nowotworowym CA 15-3 celem wykrycia raka piersi. Panowie muszą za to zadbać o regularne sprawdzanie poziomu PSA całkowitego pod kątem raka prostaty.
Kilka badań, które powinno się wykonywać regularnie po trzydziestce:
- Ogólne badania krwi i moczu.
- Lipidogram.
- Kontrola ciśnienia tętniczego i EKG.
- Próby wątrobowe.
- Kontrola hormonów tarczycy.
- Markery nowotworowe.
Red.