10 debiutantów w klubie, w którym członkostwo zaczyna się od 239 mln zł. Tygodnik „Wprost” po raz kolejny przygotował zestawienie 100 Najbogatszych Polaków, w którym pierwszy raz odnotowano spadek wartości łącznych majątków najzamożniejszych Polaków.

W pierwszej 10. znalazło się dwóch miliarderów związanych z branżą Farmaceutyczną:

7. Jerzy Starak – 2,7 mld zł

Absolwent warszawskiej Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego. Działalność gospodarczą rozpoczął jeszcze w PRL, kiedy to założył Comindex – jedną z największych firm polonijnych zajmującą się produkcją maszyn do opakowań. W 2000 r. kupił Polpharmę, która dziś jest najbardziej wartościową częścią jego majątku. Jej roczne przychody sięgają 2 mld zł. W 2011 r. Polpharma przejęła też kontrolę nad Chimpharmem, największym producentem leków w Kazachstanie. Starak jest też właścicielem Herbapolu Lublin i kontroluje jedną czwartą udziałów w Zakładach Tłuszczowych Kruszwica. Jego żona Anna ma udziały w spółce zarządzającej ekskluzywną restauracją Belvedere w warszawskich Łazienkach.

10. Zbigniew Niemczycki – 1,8 mld zł

Pod Poznaniem postawił nowoczesną fabrykę, gdzie produkuje kapsułki żelowe miękkie na zlecenie ponad 160 koncernów farmaceutycznych. Pod Mławą wytwarza rocznie obudowy do telewizorów LG i innych marek. Rozszerzył działalność o produkcję innych plastikowych komponentów, m.in. dla przemysłu motoryzacyjnego. W Juracie prowadzi luksusowy hotel Bryza, a na Mazurach zamierza otworzyć prywatną marinę na 100 jachtów. W podwarszawskim Aninie chce wybudować osiedle domków szeregowych. Na jego działce w Góraszce pod Warszawą Francuzi z Auchan budują gigantyczne centrum handlowe Kolorowe Życie. W 2018 r. otwarty ma tam zostać obiekt o powierzchni 156 tys. mkw. 68-letni Niemczycki do niedawna przez trzy kadencje pełnił funkcję prezesa Polskiej Rady Biznesu. Jest jednym z niewielu polskich przedsiębiorców z żyłką pedagoga. Prowadzi biznesowe wykłady dla polskich studentów. Można ich posłuchać m.in. w Szkole Głównej Handlowej.

Red. (źródło: Wprost)

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ