Wartość całego rynku farmaceutycznego na świecie w 2000 r. szacowano na ponad 360 mld dol., 10 lat później było to już ok. 900 mld dol. Roczne tempo wzrostu rynku farmaceutycznego jest wysokie i zawiera się w przedziale od 6 do 12 proc. 10 krajów o najwyższym poziomie rozwoju gospodarczego konsumuje prawie 80 proc. całego rynku leków.
Produkcja leków jest skoncentrowana przestrzennie. Szacuje się, że 40 proc. proc. całej produkcji światowej pochodzi z USA, 35 proc. – z Europy, a ponad 9 proc. – z Japonii. Wśród największych firm farmaceutycznych połowa pochodzi z USA, jedna trzecia z Europy, a jedna dziesiąta – z Japonii.
Średnie przychody roczne koncernów wahają się w granicach 40 mln dol. Oto najwięksi producenci rynku farmaceutycznego na świecie w 2014 r.
1. Novartis
Przychody firmy z roku 2014 to prawie 58 mld dol.
Siedziba Novartis mieści się w Szwajcarii, w Bazylei. Przedsiębiorstwo założone zostało w 1996 r. Obecnie zatrudnia 130 tys. pracowników, a produkty firmy dostępne są w 180 krajach na świecie.
Novartis działa na trzech rynkach: leków innowacyjnych, generycznych, a także leków i produktów okulistycznych. Jednymi z jwego najważniejszych produktów są Gleevec na raka i Gilenya na stwardnienie rozsiane.
2. Roche
Przychody firmy z roku 2014 to prawie 50 mld dol.
Roche to szwajcarski koncern z siedzibą w Bazylei, w Szwajcarii. Firma założona została w 1896 r., a obecnie działa w 150 krajach i zatrudnia 88,5 tys. pracowników.
Roche dostarcza szeroką gamę leków stosowanych w takich dziedzinach terapeutycznych jak: onkologia, wirusologia, choroby zapalne, metaboliczne oraz centralnego układu nerwowego. Firma jest również liderem w dziedzinie diagnostyki in-vitro, diagnostyki onkologicznej oraz pionierem w zakresie kompleksowej opieki diabetologicznej.
3. Pfizer
Przychody firmy z r. 2014 to 49,6 mld dol.
Pfizer to międzynarodowy koncern, który założony został w 1849 r. w Stanach Zjednoczonych, a jego siedziba mieści się w Nowym Jorku. Firma obecnie zatrudnia ponad 90 tys. osób, a na całym świecie ma 58 swoich placówek produkcyjnych. Swoje produkty sprzedaje na 175 rynkach.
Firma najbardziej znana z produkcji Viagry i szczepionek działa również w takich obszarach, jak onkologia, kardiologia, diabetologia i neurologia.
4. Sanofi
Przychody firmy z roku 2014 to prawie 43 mld dol.
Sanofi to francuska firma farmaceutyczna z siedzibą w Paryżu. Założona została w 1994 r. Obecnie ma 112 zakładów produkcyjnych w 41 krajach oraz ponad 20 ośrodków badawczo-rozwojowych na świecie. Zatrudnia 110 tys. pracowników.
Wśród projektów badawczych firmy są produkty z takich obszarów terapeutycznych, jak onkologia, diabetologia, stwardnienie rozsiane, choroby rzadkie, choroby kardio-metaboliczne, immunologia oraz szczepionki.
5. Merck
Przychody firmy w roku 2014 sięgnęły 42 mld dol.
Merck to najstarsze działające przedsiębiorstwo w branży farmaceutycznej. Założone zostało w Niemczech w 1668 r. W 1827 r. firma Merck jako pierwsza zaczęła wytwarzać na skalę komercyjną morfinę z opium. Pod koniec XIX w. zaangażowała się również w badania nad kokainą jako środkiem znieczulającym.
Głównymi obszarami działalności firmy są: cukrzyca, nowotwory i szczepionki. Merck wraz z firmą NewLink Genetics jako pierwsze wyprodukowały 100-proc. skuteczną szczepionkę na ebolę. Firma zatrudnia na całym świecie 68 tys. pracowników.
6. GlaxoSmithKline
Przychody firmy za rok 2014 to prawie 38 mld dol.
GlaxoSmithKline to brytyjski koncern farmaceutyczny, który powstał w 2000 r. w wyniku połączenia dwóch przedsiębiorstw: Glaxo Wellcome i SmithKline Beecham. Obecnie firma zatrudnia ponad 96 tys. pracowników.
Koncern prowadzi działalność badawczą i rozwojową w zakresie badań klinicznych nad nowymi lekami i szczepionkami. Ich produkty wykorzystane są między innymi w leczeniu chorób układu oddechowego, nerwowego, krążenia, układu żylnego oraz nowotworów. W ofercie GlaxoSmithKline są też suplementy diety, dermokosmetyki, środki do higieny jamy ustnej oraz środki higieny intymnej.
Oprac. TW