Kolejny raz wybrano najlepsze szpitale w Polsce. Szpital Chorób Płuc w Łodzi został uznany za najlepszy niezabiegowy szpital w kraju, zaś w ogólnej klasyfikacji w województwie łódzkim zwyciężył szpital im. Biegańskiego w Łodzi.

Ranking Szpitali „Bezpieczny szpital” 2015 publikowany jest po raz dwunasty. Powstaje on na podstawie ankiet, które wypełniają placówki medyczne w całym kraju. Są w niej pytania m.in. o posiadanie różnego rodzaju certyfikatów, stan techniczny budynków, sprzęt medyczny i sale zabiegowe, sytuację finansową oraz sposób sprawowania opieki czy liczbę zakażeń w szpitalu. Zgłoszenia analizowane są następnie przez Centrum Monitorowania Jakości Ochrony Zdrowia, a szpitalom przyznawane są punkty. Maksymalnie 1000, ale rzadko którym udaje się przekroczyć 900.

Łódzkie szpitale mają się czym pochwalić, a co za tym idzie, pacjenci mogą mieć pewność, że są dobrze leczeni. Placówki z naszego regionu zostały wysoko ocenione, na co bez wątpienia wpływ miały ostatnie remonty i inwestycje w sprzęt. W Złotej Setce najlepszych szpitali w kraju jest Wojewódzki Specjalistyczny Szpital im. Biegańskiego w Łodzi uplasował się aż na dziewiątej pozycji. Uzyskał 878 punktów na 1000 możliwych. Tuż za nim jest Uniwersytecki Szpital Kliniczny im. Barlickiego w Łodzi z 877 punktami. Tej placówce także NIK wystawiła w tym roku pozytywną ocenę po przeprowadzonej przez siebie kontroli.

Kolejna placówka z regionu w tej klasyfikacji jest dopiero na 51 pozycji – Szpital Wojewódzki im. Kopernika w Piotrkowie Trybunalskim (811 pkt.). W pierwszej setce zmieścił się też Kutnowski Szpital Samorządowy, który mimo ostatnich dość głośnych problemów kadrowych i medycznych został wysoko oceniony. Otrzymał 780 pkt. co dało mu 71 miejsce. Na liście jest również Poddębickie Centrum Zdrowia z 773 pkt. i 84 miejscem.

Powody do zadowolenia może mieć również dyrekcja i pacjenci Szpitala Chorób Płuc w Łodzi (Centrum Leczenia Chorób Płuc w Łagiewnikach), który w klasyfikacji krajowej został uznany za najlepszy w kategorii „niezabiegowe szpitale”. To duże osiągnięcie, bowiem w ubiegłym roku szpital był stopień niżej.

Ale dziedziną, która najbardziej interesuje pacjentów, jest bez wątpienia jakość opieki medycznej. Choć w tej kategorii króluje szpital w Olsztynie (604 pkt.), jedyna w tej kategorii łódzka placówka niemal depcze mu po piętach. Szpital im. Barlickiego w Łodzi uplasował się tu na czwartej pozycji, uzyskując 603 pkt. W zeszłorocznym zestawieniu w tej dziedzinie nie oceniono bardzo dobrze żadnego ze szpitali regionu.

Kto najlepszy w Łódzkiem?

W ogólnej klasyfikacji województwa łódzkiego za najlepszy szpital został uznany „Biegański” w Łodzi. Na podium tuż za nim są: szpital im. Barlickiego oraz szpital MSW w Łodzi. Na czwartym miejscu jest szpital im. Kopernika w Piotrkowie Trybunalskim. Jedna z największych placówek medycznych w regionie – szpital im. Kopernika w Łodzi – uplasowała się miejsce dalej. Szóste zajął Kutnowski Szpital Samorządowy, siódme Poddębickie Centrum Zdrowia, ósme Uniwersytecki Szpital Kliniczny nr 4 im. Konopnickiej w Łodzi (nazywany szpitalem na Spornej), dziewiąte Szpital Wojewódzki w Sieradzu, a ostatnie Wojewódzki Szpital w Bełchatowie.

Kto najlepszy w kraju?

W tegorocznym Rankingu Szpitali 2015 zwyciężyło Pleszewskie Centrum Zdrowia. Placówka zdobyła 917 pkt. To kolejne zwycięstwo szpitala w rankingu. Na drugim miejscu Złotej Setki znalazł się Wojewódzki Szpital Specjalistyczny w Białej Podlaskiej (908 pkt), a na trzecim Szpital Wojewódzki im. Papieża Jana Pawła II w Zamościu (902 pkt). Jeśli mieszkańcy nie znaleźli w rankingu szpitala, w którym się leczą, nie oznacza to, że placówka została źle oceniona. Mogła nie złożyć ankiety.

Źródło: dzienniklodzki.pl

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ