Czy zawsze możemy kupić tańszy odpowiednik? Gdzie dowiemy się, czy lek jest refundowany? Dzięki refundacji możemy kupić taniej leki lub wyroby medyczne. Taniej, bo ich cały lub częściowy koszt pokrywa NFZ na podstawie wykazu tworzonego przez Ministerstwo Zdrowia.
Kupimy je w każdej aptece, która ma podpisaną z NFZ umowę na realizację recept na refundowane leki i wyroby medyczne. Lista refundacyjna aktualizowana jest co dwa miesiące i publikowana na stronie internetowej mz.gov.pl.
Refundacja leków
Jednym z głównych zadań ministra zdrowia jest zapewnienie pacjentom dostępu do skutecznych i bezpiecznych produktów leczniczych, a przy tym zmniejszanie kosztów leczenia dla pacjentów – informuje Ministerstwo Zdrowia.
Jednym z głównych narzędzi realizacji tego zadania, które kształtuje również politykę lekową państwa, jest refundacja. Dzięki refundacji można kupić taniej:
- leki,
- środki spożywcze specjalnego przeznaczenia żywieniowego,
- wyroby medyczne.
Które leki można kupić taniej?
Narodowy Fundusz Zdrowia zrefunduje kupiony produkt, jeśli znajduje się on w wykazie stworzonym przez Ministerstwo Zdrowia.
Lek może się znaleźć w tym wykazie tylko, jeśli jest:
- dopuszczony do obrotu,
- dostępny na rynku,
- oznaczony kodem identyfikacyjny EAN (Europejski Kod Towarowy) lub innym unikalnym kodem (spełniającym tę samą funkcję co kod EAN).
Wykaz leków refundowanych
W Ministerstwie Zdrowia przy tworzeniu wykazu leków refundowanych uwzględniana jest:
- wartość terapeutyczną leku,
- bezpieczeństwo jego stosowania,
- koszt terapii.
Pierwszeństwo mają leki, które zapewniają jak najlepsze efekty terapeutyczne przy najniższych kosztach.
Na listę refundacyjną co dwa miesiące wprowadzane są nowe produkty. Są to:
- produkty innowacyjne (oryginalne), których skuteczność została udowodniona,
- leki odtwórcze (generyczne), czyli odpowiedniki (zamienniki) innowacyjnych leków, które zawierają tą samą substancję czynną, te same wskazania i tą samą drogę podania.
Uwaga: Leki odtwórcze przeszły badania tzw. biorównoważności, które udowodniły, że są to leki równie wartościowe (równie skuteczne i bezpieczne w stosowaniu) co leki innowacyjne, które były punktem odniesienia w tych badaniach.
Które produkty są refundowane
Refundacji podlegają:
- produkty lecznicze dostępne są w aptece na receptę jeśli:
- nie mają swojego odpowiednika dostępnego bez recepty (OTC),
- mają odpowiednik dostępny bez recepty, ale należy je stosować co najmniej 30 dni, żeby osiągnąć efekt terapeutyczny;
- leki recepturowe (czyli przygotowane w aptece według recepty lekarskiej, z surowców lub leków gotowych, które mogą być refundowane) – pod warunkiem że przepisana dawka leku jest mniejsza od najmniejszej dawki gotowego leku;
- niektóre leki sprowadzane z zagranicy w ramach importu docelowego;
- niektóre środki spożywcze specjalnego przeznaczenia żywieniowego sprowadzane z zagranicy, np. preparaty do początkowego żywienia niemowląt.
Tańsze odpowiedniki leków
Farmaceuta ma obowiązek poinformować o możliwości kupienia leku refundowanego tańszego niż ten przepisany na recepcie. Musi to być lek, który nie powoduje żadnych różnic terapeutycznych i ma taką samą:
- nazwę międzynarodową,
- dawkę,
- postać farmaceutyczną,
- wskazanie terapeutyczne.
Większość leków ma swoje tańsze odpowiedniki, które nie powodują różnicy terapeutycznej. Możemy jednak kupić tańszy zastępnik tylko wtedy, gdy lekarz nie napisał na recepcie: „Nie zamieniać”.
Najczęściej fałszowane produkty lecznicze to: sterydy anaboliczne, leki odchudzające oraz leki stosowane przy zaburzeniach erekcji. Bardzo często zagrażają one naszemu zdrowiu, a nawet życiu. Jeśli więc stosujemy leki bez recepty, najbezpieczniej jest kupować je w aptece. Nie kupujmy ich na bazarach, w siłowniach, klubach fitness czy też sex shopach.
Red.