Laparoskopia w Polsce refundowana jest przez NFZ. Pacjenci mają prawo domagać się lekarza pełnej informacji o możliwościach zastosowania tego zabiegu. Lekarze mają prawny obowiązek udzielenia takich informacji.
Laparoskopia polega na wprowadzeniu do jamy brzusznej, przez pępek i dwa małe otwory, kamery oraz narzędzi laparoskopowych. Za pośrednictwem teleskopu zaopatrzonego w soczewki otoczone włóknami światłowodu obraz z jamy brzusznej dociera do kamery, która przekazuje go na ekran monitora. Tam można go nawet dziesięciokrotnie powiększyć. Laparoskopia w Polsce uzyskała refundację NFZ.
Aby rozpocząć zabieg, należy wytworzyć przestrzeń umożliwiającą obserwację. Do jamy brzusznej wprowadza się igłę odmową, która wpompowuje gaz, zazwyczaj od 3,5 l. Następnie chirurg wykonuje 5 i 10 mm nacięcia skórne w powłokach brzusznych, umożliwiając wprowadzenie kamery oraz narzędzi laparoskopowych. Zaglądając, w ten sposób do jamy brzusznej, można przeprowadzić zarówno diagnostykę jak i zabiegi chirurgiczne.
Zastosowanie laparoskopii
Laparoskopia ma bardzo szerokie zastosowanie we współczesnej medycynie. Wskazaniami do wykorzystania tej metody są choroby wątroby, diagnostyka stanów zapalnych w obrębie jamy brzusznej, choroby śledziony, zrosty, zabiegi ginekologiczne.
Dodatkowo metoda ta przewyższa klasyczną, jeśli chodzi o wycinanie pęcherzyka żółciowego, choroby refluksowe i wycinanie guzów nadnerczy, guzów jelita grubego i odbytnicy, torbieli wątroby, przepuklin brzusznych, torbieli nerek czy gruczołu krokowego.
Za pomocą laparoskopu przeprowadza się np. operacje bariatryczne. Aby pomóc w walce z otyłością, zmniejsza się objętość żołądka, ale także jelita cienkiego, a tym samym ogranicza się odczuwanie głodu.
Laparoskopia może być również wykorzystywana w przypadku leczenia nowotworów żołądka.
Zalety laparoskopii
W porównaniu z klasycznymi zabiegami, laparoskopia posiada szereg zalet i korzyści:
- Znacznie redukuje krwawienie. Transfuzje krwi należą więc do rzadkości.
- Nacięcie wynosi zaledwie ok. 1 cm i szybko się goi. Rzadko występują powikłania czy infekcje, stąd antybiotyki podaje się w sporadycznych przypadkach.
- Powoduje dużo mniejszy ból, leki przeciw bólowe podaje się tylko
przez dwie godziny po operacji. - Nie wymaga długiej rekonwalescencji, pacjenci najczęściej wychodzą do domu następnego dnia i w ciągu paru dni wracają do pełnej sprawności.
- Nie powoduje powikłań i nie pozostawia zrostów.
- Koszty po stronie NFZ i ZUS są znacznie mniejsze, gdyż pacjentka nie wymaga wielodniowej hospitalizacji i kosztownych kuracji farmakologicznych, a także znacznie krócej przebywa na zwolnieniu lekarskim.
Laparoskopia w Polsce i na świecie
Pierwsze próby podejmowano już w XIX w. na zwierzętach. Dopiero jednak wynalezienie światłowodu i rozwój optyki, pozwoliły prof. Kurtowi Semmowi na wykonanie pierwszych operacji tą metodą. Początki nie były łatwe. Senat miasta Kilonia (RFN), kierował nawet Profesora na badania psychiatryczne, całkowicie nie wierząc w nową technikę.
Od tamtego czasu, a zwłaszcza od lat 80., kiedy to nastąpił ogromny rozwój laparoskopii, w krajach rozwiniętych metodą tą operuje się 90% przypadków chorób kobiecych. Niestety w Polsce ten współczynnik wynosi zaledwie 10%.
– Ciągle jeszcze w Polsce słyszy się opinie, że laparoskopia to kiepska metoda, bo źle widać i danego problemu nie da się zoperować w ten sposób. Trafia do mnie wiele pacjentek, które były w kilku placówkach i wszędzie usłyszały taką opinię. To nieuczciwe stawianie sprawy. Laparoskopia w Polsce daje ogromne możliwości. Trzeba się jej tylko porządnie nauczyć – mówi prof. Andrzej Morawski, jeden ze światowych pionierów laparoskopii i inicjator Kampanii Akcja Laparoskopia.
Laparoskopia w ginekologii
Laparoskopia w Polsce jest szczególnie przydatna w ginekologii. Powszechny obecnie problem, jakim jest endometrioza, można w prosty sposób zlikwidować za pomocą laparoskopu. Endometrioza często jest przyczynę niepłodności, a jednocześnie może być powodem bardzo bolesnych miesiączek.
Dzięki laparoskopii można od razu postawić diagnozę i rozpocząć leczenie. Mięśniaki, guzy, torbiele również powinno się operować laparoskopowo, szczególnie u młodych kobiet, które chcą zajść w ciążę. W przypadku torbieli jajnika, pacjentkom często się taki zaatakowany jajnik wycina chirurgicznie. Jest to wielki problem u młodych kobiet mogący rzutować na całe ich życie. Laparoskopowo torbiel wyłuszcza się zachowując zdrową tkankę jajnikową. Dzięki tej metodzie można także w prosty sposób sprawdzić drożność jajowodów.
Ostatnio częstym problemem jest nietrzymanie moczu. Społeczeństwo się starzeje, żyjemy coraz dłużej i u kobiet po 50. roku życia przypadłość ta narasta lawinowo. W tym przypadku także sprawdza się laparoskopia.
Red. (źródło: PAP)