Laparoskopia w Polsce refundowana jest przez NFZ

Laparoskopia w Polsce refundowana jest przez NFZ. Pacjenci mają prawo domagać się lekarza pełnej informacji o możliwościach zastosowania tego zabiegu. Lekarze mają prawny obowiązek udzielenia takich informacji.

Laparoskopia polega na wprowadzeniu do jamy brzusznej, przez pępek i dwa małe otwory, kamery oraz narzędzi laparoskopowych. Za pośrednictwem teleskopu zaopatrzonego w soczewki otoczone włóknami światłowodu obraz z jamy brzusznej dociera  do kamery, która przekazuje go na ekran monitora. Tam można go nawet dziesięciokrotnie powiększyć. Laparoskopia w Polsce uzyskała refundację NFZ.

Aby rozpocząć zabieg, należy wytworzyć przestrzeń umożliwiającą obserwację. Do jamy brzusznej wprowadza się igłę odmową, która wpompowuje gaz, zazwyczaj od 3,5 l. Następnie chirurg wykonuje 5 i 10 mm nacięcia skórne w powłokach brzusznych, umożliwiając wprowadzenie kamery oraz narzędzi laparoskopowych. Zaglądając, w ten sposób do jamy brzusznej, można przeprowadzić zarówno diagnostykę jak i zabiegi chirurgiczne.

Zastosowanie laparoskopii

Laparoskopia ma bardzo szerokie zastosowanie we współczesnej medycynie. Wskazaniami do wykorzystania tej metody są choroby wątroby, diagnostyka stanów zapalnych w obrębie jamy brzusznej, choroby śledziony, zrosty, zabiegi ginekologiczne.

Dodatkowo metoda ta przewyższa klasyczną, jeśli chodzi o wycinanie pęcherzyka żółciowego, choroby refluksowe i wycinanie guzów nadnerczy, guzów jelita grubego i odbytnicy, torbieli wątroby, przepuklin brzusznych, torbieli nerek czy gruczołu krokowego.

Za pomocą laparoskopu przeprowadza się np. operacje bariatryczne. Aby pomóc w walce z otyłością, zmniejsza się objętość żołądka, ale także jelita cienkiego, a tym samym ogranicza się odczuwanie głodu.

Laparoskopia może być również wykorzystywana w przypadku leczenia nowotworów  żołądka.

Zalety laparoskopii

W porównaniu z klasycznymi zabiegami, laparoskopia posiada szereg zalet i korzyści:

  • Znacznie redukuje krwawienie. Transfuzje krwi należą więc do rzadkości.
  • Nacięcie wynosi zaledwie ok. 1 cm i szybko się goi. Rzadko występują powikłania czy infekcje, stąd antybiotyki podaje się w sporadycznych przypadkach.
  • Powoduje dużo mniejszy ból, leki przeciw bólowe podaje się tylko
    przez dwie godziny po operacji.
  • Nie wymaga długiej rekonwalescencji, pacjenci najczęściej wychodzą do domu następnego dnia i w ciągu paru dni wracają do pełnej sprawności.
  • Nie powoduje powikłań i nie pozostawia zrostów.
  • Koszty po stronie NFZ i ZUS są znacznie mniejsze, gdyż pacjentka nie wymaga wielodniowej hospitalizacji i kosztownych kuracji farmakologicznych, a także znacznie krócej przebywa na zwolnieniu lekarskim.

Laparoskopia w Polsce i na świecie

Pierwsze próby podejmowano już w XIX w. na zwierzętach. Dopiero jednak wynalezienie światłowodu i rozwój optyki, pozwoliły prof. Kurtowi Semmowi na wykonanie pierwszych operacji tą metodą. Początki nie były łatwe. Senat miasta Kilonia (RFN), kierował nawet Profesora na badania psychiatryczne, całkowicie nie wierząc w nową technikę.

Od tamtego czasu, a zwłaszcza od lat 80., kiedy to nastąpił ogromny rozwój laparoskopii, w krajach rozwiniętych metodą tą operuje się 90% przypadków chorób kobiecych. Niestety w Polsce ten współczynnik wynosi zaledwie 10%.

Ciągle jeszcze w Polsce słyszy się opinie, że laparoskopia to kiepska metoda, bo źle widać i danego problemu nie da się zoperować w ten sposób. Trafia do mnie wiele pacjentek, które były w kilku placówkach i wszędzie usłyszały taką opinię. To nieuczciwe stawianie sprawy. Laparoskopia w Polsce daje ogromne możliwości. Trzeba się jej tylko porządnie nauczyć – mówi prof. Andrzej Morawski, jeden ze światowych pionierów laparoskopii i inicjator Kampanii Akcja Laparoskopia.

Laparoskopia w ginekologii

Laparoskopia w Polsce jest szczególnie przydatna w ginekologii. Powszechny obecnie problem, jakim jest endometrioza, można w prosty sposób zlikwidować za pomocą laparoskopu. Endometrioza często jest przyczynę niepłodności, a jednocześnie może być powodem bardzo bolesnych miesiączek.

Dzięki laparoskopii można od razu postawić diagnozę i rozpocząć leczenie. Mięśniaki, guzy, torbiele również powinno się operować laparoskopowo, szczególnie u młodych kobiet, które chcą zajść w ciążę.  W przypadku torbieli jajnika, pacjentkom często się taki zaatakowany jajnik wycina chirurgicznie. Jest to wielki problem u młodych kobiet mogący rzutować na całe ich życie. Laparoskopowo torbiel wyłuszcza się zachowując zdrową tkankę jajnikową.  Dzięki tej metodzie można także w prosty sposób sprawdzić drożność jajowodów.

Ostatnio częstym problemem jest nietrzymanie moczu. Społeczeństwo się starzeje, żyjemy coraz dłużej i u kobiet po 50. roku życia przypadłość ta narasta lawinowo. W tym przypadku także sprawdza się laparoskopia.

Red. (źródło: PAP)

spot_img

Explore more

spot_img

Teva wprowadza zmiany w portfolio leków

Obowiązki związane ze sprzedażą, marketingiem i dystrybucją w Polsce produktu leczniczego Myocet liposomal przejęła od Tevy z początkiem marca 2024 r. firma Cheplapharm, której...

AstraZeneca przejęła dwie globalne spółki biotechnologiczne

AstraZeneca z początkiem 2024 roku sfinalizowała zakup dwóch biotechnologicznych spółek prowadzących zaawansowane badania kliniczne w obszarze onkologii, chorób autoimmunologicznych, a także przeciwdziałania groźnym chorobom...
reakcje krzyżowe alergii

Alergia krzyżowa. Uczulenie na pyłki drzew i żywność

Alergia krzyżowa. Reakcje krzyżowe alergii pomiędzy alergenami wziewnymi i pokarmowymi występują u osób uczulonych na pyłki drzew i przejawiających nietolerancję na niektóre owoce i...

Grupa Sanofi w Polsce restrukturyzuje działalność

Grupa Sanofi w Polsce łączy dwie spółki, upraszcza nazwę prawną oraz przenosi się do nowego biura. Działania te są krokiem w stronę optymalizacji działalności...
Neuca

Neuca: kumulacja zmian w prawie sprzyja hurtowi aptecznemu

Grupa Neuca uzyskała w 2023 roku przychody ze sprzedaży wynoszące 11,8 mld zł (+5,2% rok do roku), a w IV kwartale 2023 roku były...

Krka z 1,81 mld euro przychodów w 2023 roku

Grupa Krka wygenerowała w 2023 roku przychody w wysokości 1,81 mld euro, co oznacza wzrost o 88,9 mln euro(czyli o 5%) w porównaniu do...

Cognizant zaprzęga AI do opracowywania leków

Cognizant udoskonala zastosowanie technologii generatywnej sztucznej inteligencji za pomocą platformy NVIDIA BioNeMo z myślą o rozwiązywaniu złożonych kwestii w sektorze nauk biologicznych związanych z...

Firmy farmaceutyczne pod parasolem ochronnym

Krajowy przemysł farmaceutyczny jest częścią infrastruktury krytycznej państwa, bo braki leków mogą mieć równie dotkliwe konsekwencje, jak atak militarny. Dostęp do nich jest koniecznym...