Według badania przeprowadzonego w lipcu 2017 r. na zlecenie Pracodawców RP, Polacy są gotowi na zainwestowanie w poprawę ochrony zdrowia pod warunkiem, że uzyskają większą dostępność do świadczeń medycznych lub odczują różnicę w funkcjonowaniu systemu ochrony zdrowia. Świadomość kosztów opieki medycznej wyraźnie rośnie – z badania wynika, że aż 39 proc. respondentów zgodziłoby się na obniżenie swojego wynagrodzenia, aby zwiększyć nakłady na ochronę zdrowia. 18 proc. zgadza się na zwiększenie podatków, by pozyskać dodatkowe środki na leczenie. W polskim społeczeństwie rośnie świadomość, że wiele problemów w ochronie zdrowia rozwiązać mogą tylko dodatkowe fundusze. Podmioty prywatne odpowiadają na potrzeby pacjentów
Podmioty prywatne w dynamiczny sposób reagują na nieustannie zmieniające się potrzeby pacjentów – podkreślają eksperci Pracodawców RP. Systematyczna analiza stanu zdrowia Polaków skutkuje zmianami w zakresie profili prowadzonych działalności. Prywatne podmioty lecznicze inwestują w obszary medycyny, w których widać największy wzrost zachorowań, a także w telemedycynę. Odpowiadają też na zmiany demograficzne, tworząc placówki zajmujące się opieką długoterminową. Wspólną cechą tych wszystkich działań jest wyjście naprzeciw pacjenta i jak najlepsze spełnienie oczekiwań – co musi wiązać się z najwyższą jakością świadczeń medycznych.
Wysiłki oraz uwaga skupiona na zdrowotnych potrzebach społeczeństwa zaowocowały powstaniem silnego sektora prywatnej opieki medycznej – zwracają uwagę analitycy. Stanowi on w coraz większej liczbie świadczeń medycznych uzupełnienie oferty lub realną alternatywę finansowaną ze środków publicznych.
Red.