Do jakich lekarzy najczęściej chodzą Polacy?

Udostępnij post:

Wizyty u internisty stanowią jedynie niecałe 30 proc. konsultacji lekarskich wykonywanych w ciągu roku – wynika z analizy przeprowadzonej przez SALTUS Ubezpieczenia. Specjalistami, z których pomocy najczęściej korzystamy są: ginekolog, pediatra i ortopeda.

Badania diagnostyczne stanowią ponad połowę realizowanych świadczeń, a najczęściej wykonywanymi są: diagnostyka tarczycy oraz analiza moczu i pełna morfologia krwi.

Choć najczęściej w ciągu roku udajemy się do internisty, to wizyty te stanowią tylko niecałe 30 proc. wszystkich konsultacji lekarskich – wynika z danych SALTUS Ubezpieczenia.

Z jkim konsultujemy się najczęściej?

Ginekolog, pediatra i ortopeda to specjaliści, do których oprócz internisty zgłasza się najwięcej pacjentów. Konsultacje z tymi lekarzami stanowią odpowiednio 18 proc., 10 proc. i 9 proc. ogółu wizyt zrealizowanych w ciągu roku. Niewiele rzadziej o konsultację prosimy dermatologa, endokrynologa czy okulistę. Dalej na liście najpopularniejszych specjalistów znajdują się laryngolog, kardiolog i neurolog.

– Zauważyliśmy, że kobiety ponad dwukrotnie częściej niż mężczyźni korzystają z usług medycznych. Jednak mimo to odsetek konsultacji u poszczególnych specjalistów, z wyłączeniem ginekologa, wygląda raczej podobnie. Największe różnice widoczne są w przypadku porad ortopedycznych, kardiologicznych i endokrynologicznych. W przypadku dwóch pierwszych specjalności z pomocy tych lekarzy częściej korzystają panowie, za to kobiety prawie 8-krotnie częściej umawiają się na wizytę u endokrynologa – zauważa Małgorzata Jackiewicz, Dyrektor Sprzedaży Ubezpieczeń Zdrowotnych w Saltus Ubezpieczenia.

Najczęściej wykonywane badania

Równie ważnym elementem dbania o zdrowie i przeciwdziałania dolegliwościom jest regularne wykonywanie badań diagnostycznych. Wśród najczęściej przeprowadzanych testów zdrowotnych znajdują się badanie tarczycy, ogólne moczu, morfologia krwi czy kontrola poziomu glukozy we krwi żylnej. W dalszej kolejności wykonujemy próby wątrobowe, sprawdzamy poziom kreatyniny, cholesterolu czy dokonujemy pomiaru OB.

– Badania profilaktyczne stanowią ponad połowę wszystkich świadczeń medycznych, z których ubezpieczeni korzystają w ciągu roku. Tak wysoki odsetek testów zdrowotnych w porównaniu z pozostałymi świadczeniami, konsultacjami i zabiegami fizykoterapeutycznymi, pokazuje ich rolę w procesie prawidłowego rozpoznania dolegliwości. Należy pamiętać, że diagnostyka ma kluczowy wpływ na wysoką jakość leczenia – dodaje Małgorzata Jackiewicz.

Red.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

spot_img

Więcej na ten temat

Cognizant zaprzęga AI do opracowywania leków

Cognizant udoskonala zastosowanie technologii generatywnej sztucznej inteligencji za pomocą platformy NVIDIA BioNeMo z myślą o rozwiązywaniu złożonych kwestii...

Teva wprowadza zmiany w portfolio leków

Obowiązki związane ze sprzedażą, marketingiem i dystrybucją w Polsce produktu leczniczego Myocet liposomal przejęła od Tevy z początkiem...

AstraZeneca przejęła dwie globalne spółki biotechnologiczne

AstraZeneca z początkiem 2024 roku sfinalizowała zakup dwóch biotechnologicznych spółek prowadzących zaawansowane badania kliniczne w obszarze onkologii, chorób...

Alergia krzyżowa. Uczulenie na pyłki drzew i żywność

Alergia krzyżowa. Reakcje krzyżowe alergii pomiędzy alergenami wziewnymi i pokarmowymi występują u osób uczulonych na pyłki drzew i...