Dzięki Profilowi Zaufanemu można załatwić sprawy urzędowe przez internet. Proces założenia Profilu Zaufanego przebiega równie sprawnie jak wykonanie internetowego przelewu w banku.
Jedną z najbardziej popularnych e-usług jest możliwość wysłania pism ogólnych do urzędu. A od niedawna obywatele posiadający Profil Zaufany mogą również korzystać z Internetowego Konta Pacjenta.
– Ostatnie lata to dynamiczny rozwój usług e-administracji publicznej. Polacy przekonali się, że cyfryzacja ułatwia życie, a sprawy urzędowe można załatwiać z domu, bez wizyt w urzędach. Internetowe Konto Pacjenta to wygoda dla pacjenta, ale też cenne źródło informacji dla lekarza. Każdego dnia do platformy e-zdrowia trafia informacja o 2 milionach wydanych leków, do której dostęp możliwy jest właśnie przez IKP lub aplikację gabinetową – mówi wiceminister zdrowia Janusz Cieszyński
Profil Zaufany to bezpłatne narzędzie, dzięki któremu załatwisz sprawy urzędowe online bez wychodzenia z domu. Dzięki niemu m.in.:złożysz wniosek o wydanie dowodu osobistego, zarejestrujesz on-line narodziny dziecka, sprawdzisz swój e-PIT, sprawdzisz swoje punkty karne, sprawdzisz, czy auto, które chcesz sprowadzić z zagranicy nie było złomowane (Historia Pojazdu), złożysz i sprawdzisz dokumenty rozliczeniowe w ZUS i US, złożysz wniosek o rejestrację działalności gospodarczej, zgłosisz utratę dowodu osobistego, wystąpisz o Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego, uzyskasz odpis aktu stanu cywilnego.
Profil Zaufany można założyć na dwa proste sposoby:
- za pośrednictwem bankowości elektronicznej
- na stronie pz.gov.pl a następnie potwierdzając go w Punkcie Potwierdzającym.
SPRAWDŹ, JAK ZAŁOŻYĆ PROFIL ZAUFANY
Pismo ogólne online
Dzięki Profilowi Zaufanemu nie musisz już iść do urzędu, by złożyć pismo: wniosek, podanie, zażalenie, żądanie, czy wyjaśnienie. Wizytę w urzędzie i stanie w kolejce zamień na chwilę przed komputerem. Możesz je wysyłać bezpłatnie m.in. do urzędów gmin, starostw, urzędów centralnych, urzędów skarbowych, szkół publicznych, czy publicznych zakładów opieki zdrowotnej – czyli instytucji, który mają elektroniczną skrzynkę podawczą na platformie ePUAP.
– Polacy bardzo chętnie korzystają z tej możliwości. Tylko w 2018 r. tą drogą wysłali do urzędów niemal 1,5 miliona pism, a to oznacza 125 tys. pism w miesiącu – mówi Marek Zagórski.
Pamiętaj, że pismo ogólne piszesz, jeśli:
- chcesz się skontaktować z danym urzędem,
- przepisy umożliwiają wysłanie pisma przez internet,
- nie ma specjalnego formularza do załatwienia twojej konkretnej sprawy.
SPRAWDŹ, JAK WYSŁAĆ PISMO OGÓLNE
Internetowe Konto Pacjenta
Profil Zaufany umożliwia również korzystanie z Internetowego Konta Pacjenta. IKP to internetowa aplikacja, dzięki której w łatwy, szybki i bezpieczny sposób odnajdziesz informacje o swoich danych medycznych. W jednym miejscu znajdziesz:
- informacje o receptach i skierowaniach wystawionych dla Twoich bliskich,
- informacje o wysokości kwot podlegających refundacji dla poszczególnych produktów leczniczych oraz udzielonych Ci świadczeń w ramach NFZ.
Internetowe Konto Pacjenta daje szereg nowych możliwości:
- otrzymanie recept niezbędnych do kontynuacji swojego leczenia bez konieczności wizyty u lekarza,
- otrzymanie recept od pielęgniarki lub położnej zarówno po osobistym badaniu jak i po konsultacji telemedycznej, na odległość.
- upoważnienie innej osoby do dostępu do Twoich danych medycznych lub informacji o stanie Twojego zdrowia.
- a już wkrótce – w łatwy sposób sprawdzisz i pobierzesz swoją pełną dokumentację medyczną
Każdy z nas może założyć Internetowe Konto Pacjenta na portalu pacjent.gov.pl – do czego wszystkich Państwa zachęcam. Założenie IKP trwa zaledwie kilkadziesiąt sekund. – powiedział wiceminister zdrowia Janusz Cieszyński
SPRAWDŹ, JAK UZYSKAĆ DOSTĘP DO INTERNETOWEGO KONTA PACJENTA
Źródło: gov.pl/web/zdrowie