Ranking Szkól Wyższych po raz 18. przygotowała Fundacja Edukacyjna „Perspektywy”. Na szczycie zestawienia w tym roku znalazł się Uniwersytet Warszawski, wyprzedzając Uniwersytet Jagielloński. Na trzecim miejscu uplasował się Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.

Zestawienie przygotowano w oparciu o takie kryteria, jak:

 • prestiż,
 • absolwenci na rynku pracy,
 • innowacyjność,
 • potencjał naukowy,
 • efektywność naukowa,
 • warunki kształcenia,
 • umiędzynarodowienie.

Autorzy rankingu podkreślają, że w tym roku zastosowano dwa nowe, ważne wskaźniki. Jednym z nich jest wskaźnik przygotowany w oparciu o badanie „Ekonomiczne Losy Absolwentów”, przeprowadzone przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego w oparciu o dane ZUS.

Kolejny wskaźnik „Jakość przyjętych na studia” mierzony jest m.in. wynikami egzaminów maturalnych osób, które w październiku 2016 r. podjęły naukę na pierwszym roku studiów stacjonarnych w danej jednostce.

W zestawieniu najlepszych uczelni branżowych wśród uczelni medycznych zwyciężyło Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego, zaś wśród uczelni ekonomicznych – Szkoła Główna Handlowa w Warszawie. Miano najlepszej uczelni rolniczej wywalczył Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu, najlepszej akademii wychowania fizycznego – Akademia Wychowania Fizycznego we Wrocławiu, a najlepszej uczelni pedagogicznej – Uniwersytet Pedagogiczny w Krakowie. Najlepszą uczelnią techniczną została Politechnika Warszawska.

Uczelnie medyczne 2017

 1. Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego
 2. Gdański Uniwersytet Medyczny
 3. Warszawski Uniwersytet Medyczny
 4. Uniwersytet Medyczny im. Piastów Śląskich we Wrocławiu
 5. Uniwersytet Medyczny im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu
 6. Uniwersytet Medyczny w Łodzi
 7. Uniwersytet Medyczny w Białymstoku
 8. Uniwersytet Medyczny w Lublinie
 9. Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach
 10. Pomorski Uniwersytet Medyczny w Szczecinie
 11. Collegium Medicum UMK im. Ludwika Rydygiera w Bydgoszczy

Red.

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ