Sfałszowane leki oraz leki niedopuszczonymi do obrotu sprzedawane są najczęściej za pośrednictwem Internetu – m.in. sklepy internetowe, serwisy aukcyjne, fora dyskusyjne, wiadomości e-mail o treści reklamowej.
Nielegalne sklepy internetowe oferujące w sprzedaży farmaceutyki nie podają na swoich stronach internetowych danych kontaktowych – unikają komunikacji z klientem. Brak informacji o miejscu prowadzeniu działalności sprzedawcy, brak danych kontaktowych, zakup bez opcji za pobraniem sugeruje, że to nie jest legalna działalność i chodzi o sfałszowane leki.
W Polsce obrót podrobionymi produktami leczniczymi oraz lekami niedopuszczonymi do obrotu dokonywany jest również w takich placówkach handlowych, jak sex-shopy, czy sklepy z odżywkami dla sportowców, czyli tzw. sklepy kulturystyczne. Możemy spotkać je ponadto w placówkach usługowych, m.in. siłowniach, klubach fitness, gabinetach masażu i medycyny orientalnej, a także na bazarach i targowiskach.
Prowadzenie obrotu produktami leczniczymi poza miejscem dozwolonym przez ustawę -Prawo farmaceutyczne jest nielegalne. Oferowanie szkodliwych dla zdrowia sfałszowanych produktów farmaceutycznych, substancji, środków spożywczych, do sprzedaży jest przestępstwem ściganym z mocy prawa. Za obrót tego typu preparatami grozi nawet do 8 lat pozbawienia wolności. Na sankcję narażeni są zarówno świadomi, jak i nieświadomi sprzedawcy. Przepisy karne są w tej kwestii bezwzględne.
Red.