Środki unijne w ramach Programu Wiedza Edukacja Rozwój przeznaczone są na tworzenie nowych centrów symulacji medycznej oraz rozwój wybranych projektów profilaktycznych.  Ministerstwo Zdrowia podpisało już 15 umów na dofinansowanie.

Badania profilaktyczne, które będą rozwijane dzięki dofinansowaniu z funduszy unijnych, dotyczą powszechnych społecznie schorzeń, jak miażdżyca tętnic i choroby serca, osteoporoza, depresja poporodowa. Na profilaktykę miażdżycy tętnic i chorób serca zostanie przekazanych 18,2 mln zł, na profilaktykę osteoporozy – 5,6 mln zł, a na profilaktykę w zakresie depresji poporodowej – 4,3 mln zł (wliczając umowę, która jest planowana do podpisania, będzie to 6,2 mln zł).

Głównym celem rozwoju badań w tych obszarach jest poprawa zdrowia mieszkańców Polski poprzez lepszą i szybszą diagnostykę, a także przyczynianie się do wzrostu świadomości społecznej dotyczącej ważnej roli, jaką badania profilaktyczne odgrywają w zakresie prewencji wybranych schorzeń. Poprzez wspieranie finansowania projektów profilaktycznych chcemy zachęcać Polaków do dbania o swoje zdrowie w każdym wieku.

Program Wiedza Edukacja Rozwój Ministerstwo Zdrowia sfinansował dotychczas projekty profilaktyczne dotyczące nowotworów głowy i szyi, nowotworów skóry, wczesnego wykrywania reumatoidalnego zapalenia stawów, chorób naczyń mózgowych, przewlekłej obturacyjnej choroby płuc. Koszt ich realizacji to blisko 60 mln zł.

64,7 mln zł przeznaczone zostanie na stworzenie pięciu nowych centrów symulacji medycznej. Mają one być otwarte w Rzeszowie, Kielcach, Warszawie, Opolu i Zielonej Górze. W marcu podpisano też umowę na centrum symulacji w Krakowie. Łącznie z nią na nowe centra przekazano 78,5 mln. Dzięki nim w miejscach spełniających najwyższe unijne standardy kształcenia będą się uczyć przyszłe kadry medyczne.

Nowocześnie wyposażone sale i pracownie wspomagane przez systemy komputerowe stwarzają możliwość wyeliminowania błędów na etapie nauki. Zajęcia odbywać się będą z fantomami, które naśladują różne objawy  i zachowania ludzi – oddychają, płaczą, a nawet krwawią. Podłączona do nich nowoczesna aparatura diagnostyczna obrazuje taki sam stan jak u żywego człowieka. Dzięki temu możliwe będzie wykonanie nawet najbardziej skomplikowanych zabiegów medycznych, powtórzenie ich, a także obejrzenie filmu z przeprowadzonej symulacji – informuje resort zdrowia.

W Polsce do tej pory realizowano projekty w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój dotyczące 12 centrów symulacji medycznej. Koszt ich uruchomienia w to prawie 265 mln zł.

Red. (źródło: gov.pl/web/zdrowie)

Czytaj:

https://forumfarmaceutyki.pl/centrum-onkologii-w-gliwicach-i-warszawie-44-mln-zl-z-ue/

Print Friendly, PDF & Email

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

CAPTCHA