Program „PracoDawca Zdrowia” został stworzony z myślą nie tylko o pracodawcach, ale przede wszystkim o pracownikach. Główną misją projektu jest promocja profilaktyki zdrowotnej w miejscu pracy oraz zwiększenie zgłaszalności pracowników na badania profilaktyczne pod kątem wykrywania chorób cywilizacyjnych (w szczególności nowotworów).

Program ma charakter konkursu. Firmy, które wezmą w nim udział, będą ubiegały się o honorowy certyfikat „PracoDawca Zdrowia”. Certyfikat będzie przyznawany przez kapitułę, w skład której wchodzą eksperci z dziedziny zdrowia, pracodawcy oraz przedstawiciele związków zawodowych.

Aby otrzymać certyfikat, pracodawcy muszą spełnić m.in. następujące warunki:

  • promować aktywny styl życia pracowników,
  • zwalczać wśród nich palenie tytoniu,
  • wspierać ich badania profilaktyczne, udzielając im raz w roku minimum pół dnia wolnego w godzinach pracy w celu przeprowadzenia takich badań,
  • działać na rzecz ograniczenia stresu pracowników,
  • chronić ich przed działaniem substancji rakotwórczych i innych czynników kancerogennych w miejscu pracy.
„PracoDawca Zdrowia” przyniesie korzyści nie tylko pracownikom w postaci np. wolnego dnia na badania profilaktyczne czy wsparcia aktywności fizycznej. Będzie on korzystny również dla pracodawców. Nie tylko zmniejszy absencję chorobową pracowników, ale także pozwoli zbudować markę firmy, która dba o zatrudnione w niej osoby. A to jest bardzo ważne na trudnym rynku pracodawców – ocenił wiceminister.

Więc informacji na temat programu tutaj: PracoDawca Zdrowia

Red. (źródło: gov.pl/zdrowie)