BioMaxima – nowy program inwestycyjny

Udostępnij post:

BioMaxima S.A., notowany na NewConnect polski producent podłoży mikrobiologicznych, a także odczynników i aparatury do diagnostyki in vitro, wypracowała w II kw. 2018 r. zysk netto na poziomie skonsolidowanym w wysokości 514 tys. zł przy przychodach netto ze sprzedaży sięgających 8.175 tys. zł. Spółka osiągnęła znaczący wzrost wyników finansowych pomimo realizowanych obecnie wielu kapitałochłonnych projektów inwestycyjnych, które pozwolą na wzrost rentowności i umacnianie pozycji rynkowej.

Po dwóch kwartałach 2018 r. jednostkowy zysk netto wyniósł 674 tys. zł, a przychody netto ze sprzedaży 15.019 tys. zł. Z kolei skonsolidowany zysk netto w pierwszym półroczu 2018 r. sięgnął 765 tys. zł, przy przychodach netto ze sprzedaży na poziomie 16.097 tys. zł.

Osiągnięte przez spółkę wyniki finansowe, zarówno w ujęciu jednostkowym, jak i skonsolidowanym, wykazują wyraźny wzrost w ujęciu rdr. i to w najważniejszych pozycjach Rachunku Zysków i Strat. Zarząd BioMaxima S.A. jest zadowolony z zanotowanych wyników finansowych, tym bardziej, że skala prowadzonych projektów inwestycyjnych jest bardzo duża i mocno angażuje zasoby spółki oraz generuje dodatkowe koszty.

Wykonaliśmy sporo pracy w obszarze sprzedaży i produkcji w zeszłym i w pierwszej połowie tego roku, co teraz przynosi rezultaty. Poprawę wskaźników finansowych zawdzięczamy zwiększonemu w porównaniu do analogicznego okresu 2017 roku udziałowi wyrobów w przychodach ogółem, czyli dzięki realizowanej wyższej marży a także m.in.  innemu sposobowi rozliczania nakładów na prace badawczo-rozwojowe oraz niektórych pozycji towarów handlowych w 2017 roku w porównaniu do lat poprzednich, co ma odzwierciedlenie w wartości tegorocznej amortyzacji. Mamy również pozytywne wiadomości ze spółek rumuńskich, gdzie wbrew zwyczajnemu trendowi, udało się zrealizować znacznie wyższą sprzedaż w pierwszej połowie roku. Działamy oczywiście pod obciążeniem projektów inwestycyjnych, które znacznie angażują zasoby Spółki i pod tym względem najcięższy będzie trzeci kwartał, ale w ostatnim kwartale br. powinniśmy już zacząć odczuwać efekty nowych inwestycji – mówi Łukasz Urban, prezes zarządu spółki BioMaxima S.A.

BioMaxima S.A. zwiększa udział przychodów ze sprzedaży wyrobów w przychodach ogółem i zamierza przyśpieszyć ten trend dzięki zakończeniu budowy nowego Zakładu Produkcyjnego, który pozwoli wprowadzić nowe pozycje asortymentowe mające zastąpić aktualnie dystrybuowane produkty. Według firmy, pozwoli to zwiększyć marżę uzyskiwaną ze sprzedaży wyrobów, co pozytywnie wpłynie na rentowność Spółki oraz na dalsze umacnianie jej pozycji rynkowej w najważniejszych kategoriach handlowych.

Produkowane krążki antybiotykowe i gotowe podłoża na płytkach do badań lekowrażliwości (AST) oraz podłoża chromogenne otrzymały pozytywną opinię Krajowego Ośrodka Referencyjnego ds. Lekowrażliwości Drobnoustrojów (KORLD), który wydaje rekomendacje dla wszystkich laboratoriów mikrobiologicznych w Polsce. Obecnie w finalnej fazie znajduje się nowa innowacyjna technologicznie linia do produkcji krążków AST o znacznie wyższej wydajności, która zostanie zainstalowana w nowym Zakładzie Produkcyjnym.

Jak informuje BioMaxima S.A., obserwowane jest wysokie, międzynarodowe zainteresowanie ofertą dla tej linii produktowej, a barierą rozwojową był dotychczas ograniczony potencjał wytwórczy spółki. Zarząd BioMaxima S.A. oczekuje, że uzyskana rekomendacja KORLD wraz ze zwiększonymi mocami produkcyjnymi umożliwią wyraźny wzrost udziału w polskim rynku i dalszą ekspansję zagraniczną, zwiększając w ten sposób uzyskiwane marże.

Pozytywna opinia KORLD to bardzo dobra wiadomość. Krążki dyfuzyjne to największy segment szybko rosnącego rynku badania lekowrażliwości, szacowanego w zeszłym roku na 2,71 miliarda USD. Jesteśmy monopolistą jeżeli chodzi o produkcję krążków w tej części Europy i jedną z niewielu na świecie firm je produkujących. Oczekujemy więc, że nowe moce produkcyjne związane z instalacją nowej linii bezpośrednio przełożą się na znaczącą poprawę rentowności wyrobów ogółem. Podobnie jak inwestycje w linie do produkcji suplementów, dip-slide, czy znaczna automatyzacja pozostałych procesów produkcyjnych w obrębie mikrobiologii tak i rozbudowa mocy w tym zakresie poprawi wskaźniki finansowe spółki oraz wzmocni pozycję BioMaxima S.A. na rynku krajowym oraz za granicą – wyjaśnia Łukasz Urban.

Spółka rozpoczęła już produkcję pierwszych egzemplarzy nowego analizatora biochemicznego BM200, które zostały sprzedane na rynkach zagranicznych (Rumunia, Egipt) oraz w Polsce. Budowa nowego Zakładu Produkcyjnego oraz Centrum Badawczo-Rozwojowego (CBR) weszła w fazę wykończenia. Zainstalowana została część nowych maszyn oraz urządzeń stanowiących wyposażenie linii produkcyjnych w nowym zakładzie, a także wyposażono niektóre laboratoria w CBR. Do końca września br. planowane jest zakończenie procesu migracji zakładów z Warszawy oraz z Gdańska.

Podczas czerwcowego ZWZA Akcjonariusze BioMaxima S.A. podjęli Uchwałę w sprawie warunkowego podwyższenia kapitału zakładowego związanego z Programem Opcji Menedżerskich. Poprzez przyjęcie Programu Motywacyjnego Spółka chce powiązać poziom wynagrodzeń Zarządu ze wzrostem jej wartości oraz umożliwić pozyskanie oraz utrzymanie osób zarządzających, dzięki którym Spółka będzie mogła nadal rozwijać się w wysokim tempie. Program Motywacyjny ma także pomóc spełnić kryteria kapitałowe związane ze zmianą rynku notowań na rynek regulowany GPW w Warszawie.

BioMaxima S.A. to polska firma działająca na rynku diagnostyki laboratoryjnej. Jest producentem podłoży mikrobiologicznych, systemów do oznaczania lekowrażliwości, a także szerokiej gamy odczynników oraz sprzętu do diagnostyki in vitro. Spółka jest również dystrybutorem produktów uznanych światowych firm diagnostycznych, jak m.in. Nova Biomedical, Mitsubishi Chemical, Biolog. Zaopatruje w swoje produkty ponad 2 tys. laboratoriów w Polsce oraz prowadzi działalność eksportową na ponad 60 rynkach.

Red. 

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

spot_img

Więcej na ten temat

Bioton: aplikacja GensuApp z certyfikatem

Bioton opracował wspólnie z firmą MiyaHealth aplikację GensuApp dla osób z cukrzycą. Uzyskała ona certyfikację ISO 13845:2016 oraz...

Cognizant zaprzęga AI do opracowywania leków

Cognizant udoskonala zastosowanie technologii generatywnej sztucznej inteligencji za pomocą platformy NVIDIA BioNeMo z myślą o rozwiązywaniu złożonych kwestii...

Teva wprowadza zmiany w portfolio leków

Obowiązki związane ze sprzedażą, marketingiem i dystrybucją w Polsce produktu leczniczego Myocet liposomal przejęła od Tevy z początkiem...

AstraZeneca przejęła dwie globalne spółki biotechnologiczne

AstraZeneca z początkiem 2024 roku sfinalizowała zakup dwóch biotechnologicznych spółek prowadzących zaawansowane badania kliniczne w obszarze onkologii, chorób...