Lista bezpłatnych leków, opłacanych z budżetu, powstanie w ciągu najbliższych trzech lat. Stworzyć ją chce rząd Kanady, na podstawie raportu ekspertów, którzy obliczyli, że ogólnokanadyjska lista bezpłatnych leków w pełnej wersji kosztowałaby rocznie 15 mld dolarów kanadyjskich rocznie, poczynając od 2027 r.
Lista bezpłatnych leków dotyczy osób z niskimi dochodami oraz korzystających z opieki społecznej. Eksperci proponują także niewielką odpłatność – 2 dolary w przypadku najczęściej przepisywanych leków i 5 dolarów w przypadku rzadziej stosowanych lekarstw. Leki byłyby
Kanadyjski system opieki zdrowotnej daje bezpłatny dostęp do lekarzy i szpitali, ale za leki trzeba płacić. Zakres bezpłatnego dostępu zależy od prowincji, np w Ontario tzw. OHIP (Ontario Health Insurance Plan) umożliwia korzystanie m.in. z bezpłatnej opieki lekarza podstawowej opieki zdrowotnej, zlecanych badań, szpitali, ale już np. nie dentysty czy leków. W ten sposób w Kanadzie jest ponad 100 planów refundacji leków finansowanych ze środków publicznych i ponad 100 tys. prywatnych planów pokrywania kosztów leków i płatnych specjalistów.
W efekcie ok. jedna piąta Kanadyjczyków za leki w całości płaci z własnej kieszeni lub ma niewystarczające refundowanie tych kosztów przez ubezpieczyciela. Z badań wynika, że 20 proc. gospodarstw domowych informowało, iż przynajmniej jeden z członków rodziny nie kupował przepisanych lekarstw ze względu na koszty.
W systemie kanadyjskiej konfederacji za zarządzanie publiczną opieką zdrowotną odpowiadają rządy prowincji, natomiast ustalanie krajowych standardów i finansowanie należy do rządu federalnego. Takie zasady, tzw. Medicare, zostały ustalone w Canada Health Act, ustawie z 1984 r., która zebrała wszystkie, wprowadzane od 1947 r. rozwiązania dotyczące publicznej opieki zdrowotnej.
Projekt Pharmacare jest efektem prac grupy ekspertów, do której zwrócił się rząd. Celem Pharmacare jest wprowadzenie powszechnego systemu dostępu do leków. W obecnym systemie, odmiennym dla każdej prowincji, wiele osób ma trudności z dostępem do niezbędnych leków i rząd federalny chce rozpocząć rozmowy z rządami prowincji w sprawie możliwych dalszych posunięć.
Red. (źródło: PAP)
Czytaj:
https://pharmaexpress.pl/system-sluzby-zdrowia-lepszy-zly-niz-zmiany/