Koronawirus od 31 grudnia ub. r. do 23 lutego br. spowodował na świecie prawie 2,5 tys. zgonów. W związku z tym, Główny Inspektorat Sanitarny odradza Polakom podróżowanie nie tylko do Chin czy Korei Południowej, ale także m.in. do Włoch.
Choroba zakaźna COVID-19, którą wywołał koronawirus SARS-CoV-2, wybuchła w grudniu w Wuhanie w środkowych Chinach. Jak podaje Główny Inspektorat Sanitarny, łącznie w okresie od 31 grudnia 2019 r. do 23 lutego 2020 r. odnotowano 78.833 potwierdzone przypadki koronawirusa, w tym 2463 zgony.
Według stanu na 23 lutego 2020 r. zgłoszono 2463 zgony: z Chin (2 443), Hongkongu (2), Iranu (5), Korei Południowej (5), Włoch (2), pokładu międzynarodowego przewoźnika (Japonia) (2), Tajwanu (1), Filipin (1), Japonii (1) i Francji (1).
W komunikacie podkreślono, że Główny Inspektor Sanitarny nie zaleca podróżowania do Chin oraz Korei Południowej. Odradza podróż do Włoch. W szczególności do regionu Lombardia, Wenecja Euganejska, Piemont, Emilia Romania, Lacjum) oraz Iranu, Japonii, Tajlandii, Wietnamu, Singapuru i Tajwanu (ze względu na szerzenie się wirusa w populacji.
W związku z ogniskami koronawirusa w północnych Włoszech rząd włoski wydał dekret. Na jego mocy zakazano wstępu oraz opuszczania 10 gmin w Lombardii oraz jednej gminy w Wenecji Euganejskiej. W niektórych miastach odwołano imprezy masowe, zamknięto miejsca spotkań publicznych oraz szkoły.
GIS przestrzega też podróżnych, którzy byli w Chinach w ciągu ostatnich 14 dni. Zaleca, by w przypadku wystąpienia u siebie objawów gorączki, kaszlu, duszności i problemów z oddychaniem bezzwłocznie powiadomili o tym stację sanitarno-epidemiologiczną. Mogą też zgłosić się do szpitala z oddziałem zakaźnym, gdzie określony zostanie dalszy tryb postępowania medycznego.
Dane, którymi dysponuje GIS, opracowano na postawie danych Europejskiego Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób (ECDC) oraz Światowej Organizacji Zdrowia (WHO).
Red. (Źródło: PAP)