Koronawirus spowodował 2,5 tys. zgonów. GIS odradza podróże

Udostępnij post:

Koronawirus od 31 grudnia ub. r. do 23 lutego br. spowodował na świecie prawie 2,5 tys. zgonów. W związku z tym, Główny Inspektorat Sanitarny odradza Polakom podróżowanie nie tylko do Chin czy Korei Południowej, ale także m.in. do Włoch.

Choroba zakaźna COVID-19, którą wywołał koronawirus SARS-CoV-2, wybuchła w grudniu w Wuhanie w środkowych Chinach. Jak podaje Główny Inspektorat Sanitarny, łącznie w okresie od 31 grudnia 2019 r. do 23 lutego 2020 r. odnotowano 78.833 potwierdzone przypadki koronawirusa, w tym 2463 zgony.

Według stanu na 23 lutego 2020 r. zgłoszono 2463 zgony: z Chin (2 443), Hongkongu (2), Iranu (5), Korei Południowej (5), Włoch (2), pokładu międzynarodowego przewoźnika (Japonia) (2), Tajwanu (1), Filipin (1), Japonii (1) i Francji (1).

W komunikacie podkreślono, że Główny Inspektor Sanitarny nie zaleca podróżowania do Chin oraz Korei Południowej. Odradza podróż do Włoch. W szczególności do regionu Lombardia, Wenecja Euganejska, Piemont, Emilia Romania, Lacjum) oraz Iranu, Japonii, Tajlandii, Wietnamu, Singapuru i Tajwanu (ze względu na szerzenie się wirusa w populacji.

W związku z ogniskami koronawirusa w północnych Włoszech rząd włoski wydał dekret. Na jego mocy zakazano wstępu oraz opuszczania 10 gmin w Lombardii oraz jednej gminy w Wenecji Euganejskiej. W niektórych miastach odwołano imprezy masowe, zamknięto miejsca spotkań publicznych oraz szkoły.

GIS przestrzega też podróżnych, którzy byli w Chinach w ciągu ostatnich 14 dni. Zaleca, by w przypadku wystąpienia u siebie objawów gorączki, kaszlu, duszności i problemów z oddychaniem bezzwłocznie powiadomili o tym stację sanitarno-epidemiologiczną. Mogą też zgłosić się do szpitala z oddziałem zakaźnym, gdzie określony zostanie dalszy tryb postępowania medycznego.

Dane, którymi dysponuje GIS, opracowano na postawie danych Europejskiego Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób (ECDC) oraz Światowej Organizacji Zdrowia (WHO).

Red. (Źródło: PAP)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

spot_img

Więcej na ten temat

Bioton: aplikacja GensuApp z certyfikatem

Bioton opracował wspólnie z firmą MiyaHealth aplikację GensuApp dla osób z cukrzycą. Uzyskała ona certyfikację ISO 13845:2016 oraz...

Cognizant zaprzęga AI do opracowywania leków

Cognizant udoskonala zastosowanie technologii generatywnej sztucznej inteligencji za pomocą platformy NVIDIA BioNeMo z myślą o rozwiązywaniu złożonych kwestii...

Teva wprowadza zmiany w portfolio leków

Obowiązki związane ze sprzedażą, marketingiem i dystrybucją w Polsce produktu leczniczego Myocet liposomal przejęła od Tevy z początkiem...

AstraZeneca przejęła dwie globalne spółki biotechnologiczne

AstraZeneca z początkiem 2024 roku sfinalizowała zakup dwóch biotechnologicznych spółek prowadzących zaawansowane badania kliniczne w obszarze onkologii, chorób...