Leki biorównoważne to oszczędność dla budżetu 100 mln USD [VIDEO]

Udostępnij post:

Terapie biologiczne w Polsce są trudno dostępne w porównaniu z innymi krajami Unii Europejskiej. Sytuację mogą poprawić leki biorównoważne, stanowiące tańsze odpowiedniki leków biologicznych. W ten sposób budżet państwa mógłby zaoszczędzić ok. 100 mln USD w ciągu 4 lat – wylicza PZPPF.

Leki biorównoważne zastępują leki biologiczne referencyjne. Są ich tańszymi odpowiednikami. W badaniach klinicznych udowodniono, że ich skuteczność i bezpieczeństwo są niemalże identyczne, jak leków biologicznych referencyjnych.

Polska zajmuje jedno z ostatnich miejsc, jeśli chodzi o dostępność pacjentów do leczenia biologicznego. Przyczyny tego są różne. M.in. z powodu budżetu, który jest niższy niż w krajach Europy Zachodniej. Także z powodu jego wykorzystania, które w Polsce jest nieprawidłowe – mówi Beata Karasińska, dyrektor działu biofarmaceutyków na Europę Środkowo-Wschodnią, Sandoz Global.

W praktyce oznacza to, że aby można było leczyć pacjentów lekami biologicznymi, muszą oni trafić do lekarza w szpitalu, a to generuje koszty.

Jak podkreśla Beata Karasińska, programy lekowe dla leczenia lekami biologicznymi są nieefektywne kosztowo i bardzo restrykcyjne, co ogranicza dostępność tego typu terapii.

Jest to bardzo ograniczony dostęp. Pacjent musi być bardzo ciężko chory, by mógł zostać zakwalifikowany do programu lekowego. Zarówno w przypadku chorób układu przewodu pokarmowego, jak i przy schorzeniach reumatologicznych czy łuszczycy. Dodatkowo, po pewnym okresie musi być z tego programu wycofany. Bez względu na to, czy terapia była skuteczna czy nie – wyjaśnia dyrektor w Sandoz Global.

Jej zdaniem, należałoby zmienić kryteria dostępu i wyłączanie pacjenta z programów lekowych. Obecna formuła bardzo ogranicza bowiem dostępność do terapii lekami biologicznymi.

Ceny leków, które 10 lat temu wprowadzono na rynek, są w tej chwili około 70-80 proc. niższe. Wprowadzenie pierwszych odpowiedników do leku adalimumab pokazało, że te oszczędności już w pierwszych miesiącach mogą sięgać 50, a nawet 70 proc. Jeśli chodzi o oszczędności dla budżetu, to mogą one sięgnąć nawet 100 mln dol. w latach 2016-2020 – ocenia Beata Karasińska.

Jak twierdzi, aby zwiększyć dostępność polskich pacjentów do leczenia biologicznego, należałoby zastąpić programy lekowe innymi metodami refundacji. W przypadku leków stosowanych w reumatologii czy gastroenterologii mógłby to być zakup leku w aptece. W przypadku onkologii – przeniesienie leków z programów lekowych do katalogu chemioterapii.

Czytaj: Jak zwiększyć dostępność terapii biologicznych w Polsce?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

spot_img

Więcej na ten temat

Bioton: aplikacja GensuApp z certyfikatem

Bioton opracował wspólnie z firmą MiyaHealth aplikację GensuApp dla osób z cukrzycą. Uzyskała ona certyfikację ISO 13845:2016 oraz...

Cognizant zaprzęga AI do opracowywania leków

Cognizant udoskonala zastosowanie technologii generatywnej sztucznej inteligencji za pomocą platformy NVIDIA BioNeMo z myślą o rozwiązywaniu złożonych kwestii...

Teva wprowadza zmiany w portfolio leków

Obowiązki związane ze sprzedażą, marketingiem i dystrybucją w Polsce produktu leczniczego Myocet liposomal przejęła od Tevy z początkiem...

AstraZeneca przejęła dwie globalne spółki biotechnologiczne

AstraZeneca z początkiem 2024 roku sfinalizowała zakup dwóch biotechnologicznych spółek prowadzących zaawansowane badania kliniczne w obszarze onkologii, chorób...