Alergia na roztocza są coraz częstszą reakcją immunologiczną. Roztocza, czyli mikroskopijne pajęczaki, stają się coraz częstszą przyczyną alergii. W większości są niedostrzegalne gołym okiem. Lubią ciepłe wilgotne miejsca, żywią się martwą ludzką skórą i zostawiają odchody m.in. w pościeli.

W przyrodzie występuje 30 tys. gatunków roztoczy. Niektóre potrafią osiągnąć wielkość do 3 mm długości. Według najnowszych badań, roztocza w kurzu domowym uczulają częściej niż pyłki kwitnących roślin. Alergia na roztocza jest coraz powszechniejszą jednostką chorobową.

Głównym pożywieniem roztoczy jest złuszczony, ludzki naskórek. Jednak dla osób zmagających się z alergią najgroźniejsze są ich odchody. Mogą być przyczyną kataru siennego, astmy, częstych bólów głowy, występujących w pierwszych godzinach po przebudzeniu.

Nie ma sposobu, aby w 100 proc. oczyścić dom z tych pasożytów, jednak dbając o najbliższe otoczenie w odpowiedni sposób można znacznie ograniczyć ich ilość. Roztocza są w każdym domu. Zagnieżdżają się wszędzie tam, gdzie gromadzi się kurz, w szczególności w łóżkach, dywanach, firanach, pościeli czy zabawkach.

Alergia na roztocze kurzu domowego może pojawić się niezależnie od wieku. Dlatego nawet jeśli jeszcze nie zdiagnozowane zostały pierwsze oznaki, warto przestrzegać kilku prostych zasad, które pomogą ustrzec się przed tym problemem w przyszłości. Kluczem do sukcesu jest regularność.

Wietrzenie, mrożenie i pranie

Codzienne poranne lub popołudniowe wietrzenie pościeli i sypialni to pierwsza czynność, która powinna wejść w nawyk alergikowi.

– Jeśli pogoda na to pozwala, przed snem dobrze jest wietrzyć pościel na balkonie. Poszewki można włożyć na kilka godzin do zamrażalnika i prać przynajmniej raz w tygodniu. Kołdry oraz poduszki dobrej jakości można również prać w domowej pralce automatycznej. Roztocze ginie w temperaturze poniżej 15 i powyżej 55 stopni Celsjusza – zalecają specjaliści w dziedzinie alergologii.

Pozbądź się siedlisk drobnoustrojów

Wszelkie pamiątki z wakacji czy suszone kwiaty to idealne siedliska dla drobnoustrojów. Schowaj cenne drobiazgi w gablotach lub zamykanych pudełkach. W sypialni powinno się znaleźć jak najmniej rzeczy, które zbierają kurz.

Rolety lub żaluzje międzyokienne z powodzeniem zastąpią grube zakurzone zasłony. Zamiast dywanu czy wykładziny lepszym rozwiązaniem w sypialni jest drewniana podłoga i bawełniany chodnik, który z łatwością zmieści się w domowej pralce.

W pokoju dziecka pluszowe zabawki również lubią zbierać kurz, dlatego należy je prać raz w miesiącu w temperaturze co najmniej 55 stopni Celsjusza.

Tkaniny barierowe

Zadbajmy, aby w sypialni znalazły się wyłącznie tekstylia wykonane z tzw. tkanin barierowych. Światowa Organizacja Alergii zaleca stosowanie tego rodzaju materiałów, ponieważ zmniejszają one nasilenie objawów chorobowych u osób ze stwierdzonymi schorzeniami alergicznymi. Zarówno pościel, jak i zasłony, czy firany wykonane z tkanin barierowych to istotne elementy wielokierunkowego działania zmierzającego do zminimalizowania ilości alergenu roztoczy kurzu domowego w otoczeniu.

– Korzystne jest stosowanie takich produktów, jak np. kołdry i poduszki Antibacterial, które przeznaczone są do stosowania wspomagająco jako jeden z elementów zapobiegania, łagodzenia przebiegu i leczenia chorób alergicznych, jak np. alergiczny przewlekły nieżyt nosa, astma oskrzelowa, atopowe zapalenie skóry, alergiczne zapalenie spojówek, zatok, krtani, gardła i migdałków podniebiennych – zalecają eksperci.

Regularne odkurzanie

Nie wszystkie odkurzacze okażą się przydatne w domu alergika. Podstawą jest, aby dany model posiadał filtr HEPA spełniający wysokie standardy oczyszczania i zatrzymywania małych cząsteczek zanieczyszczeń takich jak roztocza. Alergikom zaleca się korzystanie z filtrów powyżej 13 klasy.

Zakurzone półki, blaty i parapety, które równie często bywają miejscem wylęgu roztoczy, należy przecierać na mokro lub płynem antystatycznym. Co najmniej raz w miesiącu dobrze jest także umyć okna.

Alergia na roztocza – odczulanie

W przypadku roztoczy można spróbować odczulania. To proces długotrwały i nie gwarantujący 100-proc. skuteczności. Efektywność tej metody oceniana jest na ok. 50 proc.

Odczulanie to leczenie przyczyny. Alergia na roztocza zanika poprzez zastosowanie innowacyjnych szczepień. Odczulanie może spowodować trwałe złagodzenie objawów alergii lub ich całkowite ustąpienie.

Red. (źródło: centrumpr.pl)

1 KOMENTARZ

  1. Warto myślę także wspomnieć o tym, że dużym ułatwieniem dla alergików może okazać się korzystanie z aplikacji mobilnych umożliwiających sprawdzenie stężenia pyłków alergizujących przed wyjściem z domu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ