Astma to choroba zawodowa sportowców

Udostępnij post:

Astma wśród sportowców zdarza się tyle często, że jest określana mianem ich choroby zawodowej. W największym stopniu dotyka zawodników uprawiających dyscypliny wytrzymałościowe, jak np. kolarstwo czy biegi narciarskie.

– Zwiększone ryzyko astmy dotyczy przede wszystkim sportów, które wymagają długotrwałego wysiłku i hiperwentylacji. A więc przykładowo: kolarstwo ze sportów letnich, biegi długodystansowe, a ze sportów zimowych biegi narciarskie – wylicza Marek Kowalski, specjalista chorób wewnętrznych, alergologii i immunologii klinicznej z Uniwersytetu Medycznego w Łodzi.

Dochodzi do tej grupy pływanie, ze względu na specyfikę tego sportu.

– Chodzi o ekspozycję na chlor, który znajduje się w wodzie w basenie. To kwestia wciąż dyskutowana, ale jest taka koncepcja. Została ona dość dobrze udokumentowana, iż pewne pochodne chloru mają właściwości powodujące w drogach oddechowych zmiany, których konsekwencją będzie astma – mówi Przewodniczący Komisji Medycznej Polskiego Komitetu Olimpijskiego, Hubert Krysztofiak.

Podkreśla się, że zawodnicy uprawiający sporty wytrzymałościowe powinni być objęci szczególnym nadzorem, ponieważ prawdopodobieństwo wystąpienia u nich tej choroby zawodowej jest bardzo wysokie. Czołowi sportowcy ciężko trenują i przez bardzo przez długi czas są eksponowani na dużą hiperwentylację.

Sprawą obecnie dyskutowaną jest stosowanie przez sportowców leków na astmę.

– Jeśli mówimy o dawkach terapeutycznych, to leki te, zgodnie z wiedzą naukową, którą posiadamy, oraz stanowiskiem Światowej Agencji Antydopingowej, nie wpływają na zwiększenie wydolności organizmu. Przyjmowanie większych dawek rzeczywiście mogłoby mieć wpływ anaboliczny – zastrzega dyrektor biura Komisji do Zwalczania Dopingu w Sporcie, Michał Rynkowski.

Przeciwdziała temu diagnostyka antydopingowa. Laboratoria monitorują stale poziomy substancji, które są stosowane np. w leczeniu astmy oskrzelowej. W przypadkach, gdy dopuszczalne stężenia zostaną przekroczone, wszczyna się postępowania wyjaśniające.

Red.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

spot_img

Więcej na ten temat

Bioton: aplikacja GensuApp z certyfikatem

Bioton opracował wspólnie z firmą MiyaHealth aplikację GensuApp dla osób z cukrzycą. Uzyskała ona certyfikację ISO 13845:2016 oraz...

Cognizant zaprzęga AI do opracowywania leków

Cognizant udoskonala zastosowanie technologii generatywnej sztucznej inteligencji za pomocą platformy NVIDIA BioNeMo z myślą o rozwiązywaniu złożonych kwestii...

Teva wprowadza zmiany w portfolio leków

Obowiązki związane ze sprzedażą, marketingiem i dystrybucją w Polsce produktu leczniczego Myocet liposomal przejęła od Tevy z początkiem...

AstraZeneca przejęła dwie globalne spółki biotechnologiczne

AstraZeneca z początkiem 2024 roku sfinalizowała zakup dwóch biotechnologicznych spółek prowadzących zaawansowane badania kliniczne w obszarze onkologii, chorób...