Atopowe zapalenie skóry. AZS dotyka 30 proc. dzieci i 10 proc. dorosłych

Udostępnij post:

Atopowe zapalenie skóry ułatwia wnikanie do organizmu bakterii i alergenów. Skóra chroni przed patogenami. Chorzy na AZS mają wrodzony defekt bariery naskórkowej. Wskutek tego narażeni są na powstawanie stanów zapalnych.

Atopowe zapalenie skóry – 10 faktów:

 • AZS może wpłynąć na jakość wzroku

Nie wolno lekceważyć symptomów okulistycznych rozwijających się przy AZS. Duża część chorych o typie alergicznym (np. uczulonych na pyłki roślinne, roztocze kurzu domowego) może odczuwać: świąd powiek, skarżyć się na łzawienie, pieczenie spojówek, uczucie piasku w oku lub pogorszenie ostrości widzenia. Może u nich dojść do rozwoju objawów atopowego zapalenia spojówki, czyli przewlekłego, nieinfekcyjnego stanu zapalnego. Może on być niezależny od stanu skóry. Dzieci drapiąc swędzące powieki mogą m.in. uszkodzić rogówkę.

 • Dla chorych lepsza jest kąpiel pod prysznicem niż w wannie

Nadmiernie, przedłużone w czasie moczenie skóry w czasie kąpieli sprzyja jej podrażnieniu. Nie powinno się używać zbyt gorącej wody, aby nie uszkodzić naturalnej bariery lipidowej tzw. płaszcza tłuszczowego skóry. Już od pierwszych dni życia dzieci obciążonych ryzykiem rozwoju chorób atopowych, np. takich, których rodzice mają alergie, zaleca się stosowanie emolientów do kąpieli. Preparat natłuszczający powinno nakładać się na skórę, gdy jest jeszcze wilgotna.

 • Konieczne jest systematyczne nawilżanie skóry

Aby skórze atopowej przywrócić szczelność, należy ją nawilżać, najlepiej trzy razy dziennie. Nawet wtedy, gdy w obrębie skóry nie obserwujemy żadnych zmian zapalnych, trzeba ją stale pielęgnować, gdyż jest ona pozornie zdrowa.

 • Skłonność do AZS wzrasta u dzieci w rodzinach, w których stwierdzono zmiany skórne

Zmiany atopowe występują znacznie częściej u dzieci dzieci, które mają rodziców z:

  • rozpoznaniem astmy oskrzelowej,
  • pyłkowiny,
  • alergicznego nieżytu nosa.
 • Pojedynczy epizod rozwoju objawów wyprysku u dziecka to niekoniecznie AZS

Aby prawidłowo rozpoznać AZS, muszą być spełnione następujące kryteria:

  • choroba musi być przewlekła i nawrotowa (konieczne jest zarejestrowanie co najmniej jednego nawrotu),
  • zmiany skórne muszą mieć charakterystyczny wygląd oraz lokalizację,
  • towarzyszyć im powinien bardzo intensywnie nasilony świąd skóry.
 • Około 40 proc. dzieci z AZS ma szansę wyrosnąć z choroby

Dotyczy to zazwyczaj dzieci z łagodnym przebiegiem AZS. Nawet wtedy, gdy zmiany skórne ustąpią całkowicie, praktycznie do końca życia istniej możliwość nawrotu objawów chorobowych (np. pod wpływem silnego stresu, infekcji wirusowej, ciąży). Pacjenci odpowiednio leczeni mogą osiągać wieloletnie okresy stanu bezobjawowego (tzw. okresy remisji).

 • Unikanie uczulających alergenów nie gwarantuje braku objawów klinicznych AZS

W części przypadków AZS jest związane z uczuleniem na alergeny środowiskowe. Występuje także niealergiczny typ AZS. Nie zawsze można jednak określić czynniki, które powodują rozwój zmian skórnych lub zaostrzeń choroby. Nawet, jeśli po wykonaniu testów alergicznych, zidentyfikuje się alergen (pokarmowy, kontaktowy czy powietrzny) i będziemy go unikać, dolegliwości mogą wystąpić i przewlekle się utrzymywać.

 • Nie wszystkie zapalne zmiany skórne na twarzy niemowląt to AZS

Zmiany rumieniowe zlokalizowane w obrębie skóry twarzy zaraz po urodzeniu i w pierwszych tygodniach czy miesiącach życia dziecka bardzo często mylnie rozpoznawane są jako AZS. Wtedy niepotrzebnie wprowadza się diety eliminacyjne.

 • Objawy zmieniają się z wiekiem

U małych dzieci (do 2. roku życia) w obrębie skóry twarzy (policzki, broda, czoło), a czasem grzbietów rączek i stóp, pojawiają się grudki i pęcherzyki. Kiedy pękną, sączy się z nich treść surowicza. W końcowej fazie procesu zapalnego treść ta zasycha w postaci strupków i ostatecznie dochodzi do złuszczania naskórka.

W przypadku starszych dzieci (pomiędzy 2. a 12. rokiem życia) zwykle podobne, swędzące wypryski występują w zgięciach łokciowych, podkolanowych i nadgarstkowych, ale mogą być też na twarzy, szyi oraz dekolcie. Ich rozdrapywanie może spowodować ryzyko rozwoju zakażenia bakteryjnego.

U dorosłych wyprysk atopowy obejmować może skórę twarzy, karku, szyi, dekoltu, zgięć stawowych oraz rąk i stóp. W ciężkich przypadkach zmiany mogą wystąpić na całym ciele.

 • Na atopowe zapalenie skóry choruje od 20 do 30 proc. dzieci i od 2 do 10 proc. dorosłych

Stan zapalny skóry mogą zaostrzać także inne czynniki:

  • stres,
  • kosmetyki,
  • dym tytoniowy,
  • zmiany wilgotności i temperatury powietrza,
  • pocenie się – sprzyja nadmiernemu ubytkowi wody ze skóry (atopikom zaleca się noszenie przewiewnych ubrań),
  • wełna owcza – może pogarszać zmiany skórne na drodze drażnienia skóry.

Red. (źródło: zdrowie.pap.pl)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

spot_img

Więcej na ten temat

Bioton: aplikacja GensuApp z certyfikatem

Bioton opracował wspólnie z firmą MiyaHealth aplikację GensuApp dla osób z cukrzycą. Uzyskała ona certyfikację ISO 13845:2016 oraz...

Cognizant zaprzęga AI do opracowywania leków

Cognizant udoskonala zastosowanie technologii generatywnej sztucznej inteligencji za pomocą platformy NVIDIA BioNeMo z myślą o rozwiązywaniu złożonych kwestii...

Teva wprowadza zmiany w portfolio leków

Obowiązki związane ze sprzedażą, marketingiem i dystrybucją w Polsce produktu leczniczego Myocet liposomal przejęła od Tevy z początkiem...

AstraZeneca przejęła dwie globalne spółki biotechnologiczne

AstraZeneca z początkiem 2024 roku sfinalizowała zakup dwóch biotechnologicznych spółek prowadzących zaawansowane badania kliniczne w obszarze onkologii, chorób...