Biomed Lublin na rynku szczepionek i probiotyków

Udostępnij post:

Biomed Lublin planuje sprzedać prawa do kluczowej dla firmy marki Lakcid. Podpisał umowę z firmą PEX PharmaSequence, która będzie doradcą w procesie poszukiwania partnerów zainteresowanych zakupem prawa do marki, pod którą sprzedawane są trzy produkty probiotyczne: Lakcid, Lakcid forte – lek osłonowy przy leczeniu antybiotykami oraz Lakcid L – stosowany w leczeniu przy biegunkach wirusowych.

Lakcid wykorzystywany jest w pediatrii, medycynie rodzinnej i gastroenterologii w celu regulacji prawidłowego funkcjonowania mikroflory jelitowej. Preparat ma właściwości probiotyczne. Decyzja o możliwości sprzedaży praw do marki nie oznacza zaprzestania produkcji leku przez Biomed.

– PEX PharmaSequence zapewni nam wsparcie podczas negocjacji z potencjalnym partnerem branżowym oraz dokona wyceny marki Lakcid. Oczekujemy, że w ramach współpracy wypracowana zostanie przekonująca strategia ekspansji marki Lakcid zarówno w kraju, jaki i za granicą, która z jednej strony pozwoli rozwinąć potencjał wchodzących w jej skład produktów probiotycznych, a z drugiej wpłynie korzystnie na szybkość wykonywania przez spółkę postanowień układu zawartego z wierzycielami – mówi Andrzej Stachnik, prezes Biomedu-Lublin.

Kilka lat temu Lakcid miał duży udział w krajowym rynku probiotyków. Jest to jeden z niewielu dostępnych probiotyków o statusie leku. Analitycy zwracają uwagę, że Biomed w ostatnich latach nie koncentrował się na rozwoju tej marki, co odbiło się na spadających udziałach w rynku. Oceniają, że Lakcid ze względu na dużą popularność mógłby być sprzedany po wyższej cenie, bowiem dla wielu pacjentów nadal jest synonimem probiotyku.

Znacznie bardziej perspektywicznymi produktami Biomedu jest szczepionka przeciwgruźlicza BCG oraz Onko BCG, podstawowy lek przy leczeniu nieinwazyjnego raka pęcherza moczowego. Na tym rynku panuje dużo mniejsza konkurencja niż na rynku probiotyków. M.in. ze względu na rosnącą liczbę zachorowań na raka pęcherza popyt na Onko BCG będzie się zwiększał. Ubywa też jego producentów na świecie z uwagi na skomplikowany proces wytwórczy. Kilka miesięcy temu produkcję zamknęła np. firma Sanofi i jedynym dużym zachodnioeuropejskim producentem został Merck, który w przeszłości miał problemy z dostawą leków. W lutym br. Biomed podpisał umowę na dystrybucję Onko BCG oraz szczepionki BCG na rynkach Europy Środkowo-Wschodniej. Wcześniej podobna umowa zawarta została na dystrybucję w Turcji.

Biomed Lublin Wytwórnia Surowic i Szczepionek S.A. to firma z ponad siedemdziesięcioletnią tradycją. Jest producentem m.in. szczepionek, probiotyków i odczynników laboratoryjnych. W tym roku wprowadziła na rynek leki krwiopochodne wytworzone z polskiego osocza. Według danych za 2014 r., eksport generuje 27 proc. jej przychodów.

Red. (parkiet.com, Biomed Lublin)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

spot_img

Więcej na ten temat

Bioton: aplikacja GensuApp z certyfikatem

Bioton opracował wspólnie z firmą MiyaHealth aplikację GensuApp dla osób z cukrzycą. Uzyskała ona certyfikację ISO 13845:2016 oraz...

Cognizant zaprzęga AI do opracowywania leków

Cognizant udoskonala zastosowanie technologii generatywnej sztucznej inteligencji za pomocą platformy NVIDIA BioNeMo z myślą o rozwiązywaniu złożonych kwestii...

Teva wprowadza zmiany w portfolio leków

Obowiązki związane ze sprzedażą, marketingiem i dystrybucją w Polsce produktu leczniczego Myocet liposomal przejęła od Tevy z początkiem...

AstraZeneca przejęła dwie globalne spółki biotechnologiczne

AstraZeneca z początkiem 2024 roku sfinalizowała zakup dwóch biotechnologicznych spółek prowadzących zaawansowane badania kliniczne w obszarze onkologii, chorób...