Polska 39. w rankingu Bloomberg Global Health

Udostępnij post:

Przewidywana długość życia osób urodzonych na Półwyspie Apenińskim wynosi ponad 80 lat. Po drugiej stronie zestawienia znajduje się Sierra Leone, gdzie średnia przewidywana długość życia to 52 lata. Polska znajduje się w rankingu m.in. za takimi egzotycznymi krajami, jak Kuba i Liban – wynika z indeksu Bloomberg Global Health.

W rankingu 163 krajów pod nazwą Bloomberg Global Health Index Włochy zajmują pierwsze miejsce. Wskazywane są jako ciekawy przypadek. Mają rozwiniętą gospodarkę, ale wzrost gospodarczy jest w stagnacji od dekad, prawie 40 proc. najmłodszych mieszkańców nie ma pracy, a kraj zmaga się z jednym z największych zadłużeń w stosunku do PKB. Mimo to Włosi cieszą się lepszym zdrowiem od Amerykanów, Kanadyjczyków i Brytyjczyków, którzy cierpią z powodu nadciśnienia, podwyższonego poziomi cholesterolu oraz częstszych problemów psychicznych.

Bardzo dobry stan zdrowia Włochów tłumaczy się dietą śródziemnomorska opartą o warzywa z dodatkiem oliwy z oliwek. Duże znaczenie ma też spożywanie świeżych owoców, mięsa oraz ryb. Ponadto, jak zwraca się uwagę, Włochy dysponują „nadmiarem lekarzy”.

Po Półwyspie Apenińskim kolejne miejsca w rankingu zajęły takie kraje słynące z długowieczności, jak Islandia, Szwajcaria, Singapur, czy Australia,. W tyle zostały również Hiszpania, Luksemburg, Francja, Niemcy, Dania.

Rozwinięte kraje nie są wolne od zdrowotnych zagrożeń, wśród których główną jest otyłość. Jednym z najbardziej otyłych narodów świata są Amerykanie. Najbiedniejsze stany, jak Luizjana, Missisipi, Alabama, Zachodnia Wirginia, wypadają bardzo źle pod tym względem. Ponad 35 proc. populacji w tych regionach ma znaczącą nadwagę.

Kraje ocenione zostały na podstawie różnorodnych zmiennych, jak oczekiwana długość życia, przyczyny zgonów oraz czynniki zagrażające zdrowiu, począwszy od nadciśnienia i palenia tytoniu, po niedożywienie i brak dostępu do czystej wody.

Red.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

spot_img

Więcej na ten temat

Bioton: aplikacja GensuApp z certyfikatem

Bioton opracował wspólnie z firmą MiyaHealth aplikację GensuApp dla osób z cukrzycą. Uzyskała ona certyfikację ISO 13845:2016 oraz...

Cognizant zaprzęga AI do opracowywania leków

Cognizant udoskonala zastosowanie technologii generatywnej sztucznej inteligencji za pomocą platformy NVIDIA BioNeMo z myślą o rozwiązywaniu złożonych kwestii...

Teva wprowadza zmiany w portfolio leków

Obowiązki związane ze sprzedażą, marketingiem i dystrybucją w Polsce produktu leczniczego Myocet liposomal przejęła od Tevy z początkiem...

AstraZeneca przejęła dwie globalne spółki biotechnologiczne

AstraZeneca z początkiem 2024 roku sfinalizowała zakup dwóch biotechnologicznych spółek prowadzących zaawansowane badania kliniczne w obszarze onkologii, chorób...