Choroby serca – decyduje szybka diagnoza

Udostępnij post:

Objawy chorób serca mogą pojawić się nagle lub narastać przez lata. Sercu szkodzi stres, zwłaszcza częsty i długotrwały. Do chorób serca przyczynia się też zła dieta wpływająca na otyłość, wysoki poziom cukru i cholesterolu we krwi, a także nadmiar rozmaitych używek. Wykonywanie badań zaleca się także osobom, u których nie rozpoznano jeszcze choroby.

W Polsce najczęstszą przyczynę zgonów stanowią choroby układu krążenia, które odpowiadają za prawie połowę przypadków śmiertelnych i są jednym z powodów inwalidztwa, a przedwczesna umieralność powyżej 65. roku życia należy do wysokich w porównaniu z innymi krajami Unii Europejskiej – 89 proc. u mężczyzn i 67 proc. u kobiet. Według danych Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego, z powodu zawału serca umiera codziennie w naszym kraju ok. 100 osób, a ogółem choroby układu sercowo-naczyniowego są przyczyną prawie 500 zgonów każdego dnia.

Z analiz ekspertów WHO wynika, że ok. 80 proc. przypadków chorób serca można uniknąć, o ile uda się wyeliminować najważniejsze czynniki ryzyka. Dane przedstawione przez WHO pokazują też, że w perspektywie 20 lat choroby serca i naczyń będą dominującą przyczyną przedwczesnej umieralności w Europie.

W ostatnich latach widoczny jest postęp związany z leczeniem chorób układu krążenia. Najważniejsze czynniki występowania chorób sercowo-naczyniowych to otyłość, brak lub mała aktywność fizyczna, palenie papierosów, nadciśnienie tętnicze, zaburzenia lipidowe. Polskie badanie WOBASZ wykazało, że 46 proc. mężczyzn i 21 proc. kobiet jest w grupie wysokiego ryzyka, tzn. szansa wystąpienia udaru mózgu oraz zawału jest wysoka.

Do głównych objawów choroby serca należą: ból w klatce piersiowej, kołatanie serca, duszność, omdlenia, zmęczenie, obrzęki na nogach czy klatce piersiowej, zasinienie skóry, warg i paznokci. W przypadku ich występowania najlepiej udać się do lekarza.

Najczęściej diagnozowane choroby to: najpowszechniejsza postać choroby serca, czyli choroba wieńcowa; choroba nadciśnieniowa serca; choroba niedokrwienna serca, będąca wynikiem miażdżycy tętnic; zapalenie mięśnia sercowego, czego przyczyną mogą być bakterie, wirusy, grzyby lub choroba układu odpornościowego; zastoinowa niewydolność serca, występująca najczęściej u ludzi starszych; wrodzona wada serca, która może objawić się po latach.

Schorzeniom serca w ogromnej mierze może zapobiec odpowiednia profilaktyka. Oto 10 podstawowych zaleceń w profilaktyce chorób serca:

  1. dieta i antyoksydanty,
  2. rzucenie palenia,
  3. ograniczenie alkoholu,
  4. zażywanie ruchu,
  5. kontrola ciśnienia krwi,
  6. kontrola cholesterolu,
  7. kontrola cukru,
  8. kwas acetylosalicylowy,
  9. nauka radzenia sobie ze stresem,
  10. Program profilaktyki chorób układu krążenia NFZ.

Cykliczne wykonywanie kontrolnych badań zaleca się także osobom, u których nie rozpoznano jeszcze choroby. W przypadku jej zdiagnozowania konieczne jest szybkie wdrożenie właściwej terapii, zalecanej w schorzeniach serca i układu krążenia. Czas odgrywa tu bowiem niebagatelną rolę.

Red.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

spot_img

Więcej na ten temat

Bioton: aplikacja GensuApp z certyfikatem

Bioton opracował wspólnie z firmą MiyaHealth aplikację GensuApp dla osób z cukrzycą. Uzyskała ona certyfikację ISO 13845:2016 oraz...

Cognizant zaprzęga AI do opracowywania leków

Cognizant udoskonala zastosowanie technologii generatywnej sztucznej inteligencji za pomocą platformy NVIDIA BioNeMo z myślą o rozwiązywaniu złożonych kwestii...

Teva wprowadza zmiany w portfolio leków

Obowiązki związane ze sprzedażą, marketingiem i dystrybucją w Polsce produktu leczniczego Myocet liposomal przejęła od Tevy z początkiem...

AstraZeneca przejęła dwie globalne spółki biotechnologiczne

AstraZeneca z początkiem 2024 roku sfinalizowała zakup dwóch biotechnologicznych spółek prowadzących zaawansowane badania kliniczne w obszarze onkologii, chorób...