Coraz mniej łóżek w mazowieckim szpitalu

Udostępnij post:

W ramach drugiego etapu restrukturyzacji zlikwidowano 37 łóżek w Mazowieckim Szpitalu Specjalistycznym, największej lecznicy na południowym Mazowszu, Od października mniej jest ich na oddziałach neurochirurgii, neurologii, okulistyki i pediatrii.

Ograniczenie liczby miejsc związane jest racjonalizacją wydatków szpitala. Mazowiecki Szpital Specjalistyczny w Radomiu od 2013 r. jest spółką prawa handlowego i podlega samorządowi woj. mazowieckiego. Lecznica znajduje się w tzw. sieci szpitali.

Od października br. na szpitalnym oddziale klinicznym neurochirurgii jest mniej o 14 łóżek (było 34, będzie 20); na neurologii – o 7 łóżek (było 26, jest 19); na oddziale okulistyki o 10 (było 26, jest 16), zaś oddział pediatrii zubożał – o 6 miejsc (było 34, jest 28).

Jak zapewniono, ograniczenie liczby łóżek nie będzie skutkowało redukcją etatów. Lekarze na razie nie stracili zatrudnienia, a pielęgniarki zostały rozdysponowane między oddziałami. Nie wiadomo, czy są to ostatnie w tym roku redukcje, czy też zarząd zdecyduje się na kolejne łóżka.

W Mazowieckiem Szpitalu Specjalistycznym obecnie jest ok. 800 łóżek. W poprzednich latach rocznie na oddziałach szpitalnych leczonych było ponad 36 tys. pacjentów. Z danych lecznicy wynika, że w pierwszych ośmiu miesiącach 2017 r., mimo redukcji liczby miejsc, przyjętych zostało o tysiąc pacjentów więcej niż w analogicznym okresie w 2016 r (od stycznia do sierpnia 2017 r. – ponad 30,5 tys. pacjentów, od stycznia do sierpnia 2016 r. – nieco ponad 29,5 tys.).

Według zarządu szpitala restrukturyzacja ma poprawić sytuację finansową lecznicy. Na koniec 2016 r. straty wynosiły 15 mln zł. Część z z nich stanowią tzw. nadwykonania, czyli świadczenia, które szpital wykonał ponad kontrakt z Narodowym Funduszem Zdrowia. Rokrocznie jest to 15-20 mln zł, zaś NFZ wypłaca pieniądze z dużym opóźnieniem.

Red. (źródło: PAP)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

spot_img

Więcej na ten temat

Cognizant zaprzęga AI do opracowywania leków

Cognizant udoskonala zastosowanie technologii generatywnej sztucznej inteligencji za pomocą platformy NVIDIA BioNeMo z myślą o rozwiązywaniu złożonych kwestii...

Teva wprowadza zmiany w portfolio leków

Obowiązki związane ze sprzedażą, marketingiem i dystrybucją w Polsce produktu leczniczego Myocet liposomal przejęła od Tevy z początkiem...

AstraZeneca przejęła dwie globalne spółki biotechnologiczne

AstraZeneca z początkiem 2024 roku sfinalizowała zakup dwóch biotechnologicznych spółek prowadzących zaawansowane badania kliniczne w obszarze onkologii, chorób...

Alergia krzyżowa. Uczulenie na pyłki drzew i żywność

Alergia krzyżowa. Reakcje krzyżowe alergii pomiędzy alergenami wziewnymi i pokarmowymi występują u osób uczulonych na pyłki drzew i...